KANADYJSKIE LIFESTORY
 

Express Entry, czyli jak zamieszkać na stałe w Kanadzie

Kanada od wielu lat jest jednym z najbardziej popularnych kierunków emigracyjnych. Nie ma się co dziwić, w wielu światowych rankingach, Kraj Klonowego Liścia oceniany jest jako jeden z najbezpieczniejszych miejsc k wychowywania potomstwa, z bardzo niską przestępczością oraz mieszkańcami wykazującymi wysokie zadowolenie ze standardu życia.

Poza tym Kanada kojarzona jest z ogromną przestrzenią i naturą. Jej obszar jest prawie 32 razy większa od Polski, a mieszka tutaj zaledwie 36 milionów ludzi. Na powierzchni niemal 10 milionów kilometrów kwadratowych znajduje się ponad 2 miliony jezior, a 42% powierzchni pokryte jest przez lasy. Brzmi idealnie, prawda?

Co zrobić, żeby zamieszkać w tym drugim co do wielkości kraju na świecie, statystycznie nie spotykać na plaży więcej niż 18 osób i móc rozkoszować się urokami Kanady?

Kanada ma rozbudowany system programów emigracyjnych. W wielu przypadkach poszukiwane są osoby, na których wykształcenie i umiejętności jest zapotrzebowanie na kanadyjskim rynku pracy. W poście tym będę chciała przedstawić system Express Entry, dzięki któremu od 2015 roku Kanada stała się nowym domem dla setek tysięcy osób. System Express Entry jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zamieszkać w Kanadzie na stałe sami, ze swoim partnerem lub rodziną.

 

Co to jest Express Entry?
Express Entry zostało powołane do życia przez Citizenship and Immigration Canada (CIC) w styczniu 2015 roku. Express Entry, nie jest programem emigracyjnym, a system do zarządzania aplikacjami. Pomaga on zidentyfikować kandydatów, którzy będą mieć szansę na rozpoczęcie życia w Kanadzie i zaprasza ich do aplikowania o pobyt stały.

 

Przez jakie programy emigracyjny używany jest system Express Entry?
System Express Entry używany jest przez trzy istniejące programy emigracyjne:

1. Canadian Experience Class (CEC)
2. Federal Skilled Worker Programm (FSKP)
3. Federal Skilled Trades Program (FSTP). W ramach, którego status PR może otrzymać tylko 3 000 osób rocznie.

Trochę więcej o każdym z programów napiszę w dalszej części postu.

6757km - Oh Kanada

Jak można aplikować w ramach Express Entry?
Żeby móc stworzyć profil w systemie Express Entry, należy zacząć od trzech rzeczy:

1. Zdać test językowy. W przypadku języka angielskiego masz do wyboru dwa testy: CELPIP (Canadian English Language Proficiency Index Program) lub IELTS (International English Language Testing System). Jeżeli chodzi o język francuski jest to TEF.

2. Ewaluacja dyplomu. Jeżeli skończyłeś uczelnię poza Kanadą i chcesz brać udział w programie Federal Skilled Worker lub chcesz uzbierać więcej punktów, które zwiększą Twoją szansę w otrzymaniu zaproszenia do aplikowania o pobyt stały, to musisz otrzymać Educational Credential Assessment, czyli ewaluację dyplomu, która informuje jaki jest jego kanadyjski odpowiednik.

ECA nie jest wymagane, jeżeli masz przynajmniej roczne doświadczenie pracy w Kanadzie lub Twoje doświadczenie zawodowe jest w ramach programu Skilled Trade.

Educational Credential Assessment (ECA) wydawane jest przez jedną z pięciu organizacji:

• Comparative Education Service: University of Toronto School of Continuing Studies

International Credential Assessment Service of Canada

World Education Services

International Qualifications Assessment Service

International Credential Evaluation Service

Podstawowy koszt ECA to około $200 plus ewentualne koszty wysyłki.

3. Sprawdzić czy Twoje doświadczenie/ zawód jest brane pod uwagę w jednym z trzech programów, w ramach których można aplikować w systemie Express Entry. Sprawdzić to można w NOC, czyli National Occupational Classification.

W momencie, kiedy zbierzesz trzy powyższe informacje możesz skorzystać z narzędzia Come to Canada, które da Ci odpowiedź czy masz szansę na dostanie się do puli Express Entry. Odpowiedzi na pytania zajmują około 15 minut i po ich ukończeniu otrzymasz numer referencyjny, który musisz zapisać. Zostaniesz o niego zapytany kolejny raz, przy wypełnianiu profilu w systemie Express Entry.

 

Jak aplikować w ramach systemu Express Entry?
Żeby aplikować w ramach Express Entry należy stworzyć swój profil na stronie CIC. Profil ten w każdym momencie może zostać uaktualniony, jeżeli Twoja sytuacja ulegnie zmianie np. otrzymasz pracę. Tym samym zwiększasz swoje szanse na otrzymanie zaproszenia do aplikowania o pobyt stały.

Żeby zostać zaakceptowanym do puli kandydatów w ramach Express Entry należy wykonać 4 rzeczy:

1. Spełnić wymagania do przynajmniej jednego emigracyjnego programu o których wspomniałam wcześniej.

2. Trzeba spełniać minimalne wymagania językowe, które opisane są w dalszej części postu.

3. Należy mieć przynajmniej 12 miesięcy pełnoetatowej pracy w ramach swoich kwalifikacji.

4. Zarejestrować się w Canada Job Bank, mieć ważną ofertę pracy w Kanadzie lub nominację prowincji.

Express Entry Kanada

 

Co to jest Canadian Language Benchmark (CLB)?
Canadian Language Benchmark używane jest w Kanadzie do nauki i oceny języka angielskiego u osób dorosłych. CLB podzielony jest na trzy etapy i 12 poziomów, które oceniają codzienną znajomość języka. Ważne jest żeby wiedzieć na jakim jest się poziomie. Dla przykładu aplikując w ramach Canadian Experience Class język angielski musi być na minimalnym poziomie 7 w każdym z 4 stref: pisanie, czytanie, mówienie i słuchanie.

 

Co dzieje się po aplikowaniu w systemie Express Entry?
Po aplikowaniu w systemie Express Entry Twoja aplikacja zostanie sprawdzona przez Citizenship and Immigration Canada. Po zakwalifikowaniu się przechodzisz do puli kandydatów z której to puli wybierane są osoby z największą ilością punktów w danym losowaniu. Kandydaci Ci otrzymają zaproszenie do aplikowania o pobyt stały, czyli Permanent Resident.

Po każdej rundzie wyłaniania kandydatów z puli czy po wysłaniu zaproszeń CIC publikuje ile osób zostało zaproszonych oraz jaka była minimalną ilość punktów wymagana do otrzymania zaproszenia. Dzięki temu wiesz ile punktów Ci, ewentualnie, brakowało. Ważne jest to, że ilość punktów się zmienia. Według raportu przedstawionego przez rząd kanadyjski (link do raportu: http://www.cic.gc.ca/english/resources/reports/ee-year-end-2015.asp), nie zdarzyło się jeszcze, żeby zaproszenie zostało wysłane do osób mających mniej niż 450 punktów. To, że nie zostaniemy wyłonieni za pierwszym czy drugim razem nie oznacza, że nie stanie się to za trzecim razem. Dla przykładu w 2015 roku odbyły się 23 rundy wyłaniania najlepszych aplikacji. Jeżeli Twoja aplikacje dostanie się do puli kandydatów dostaje ona roczną datę ważności. Jeżeli przez ten okres czasu nie zostaniesz wyłoniony z puli automatycznie ona wygasa.

 

Co należy zrobić po otrzymaniu zaproszenia?
Po otrzymaniu zaproszenia należy otworzyć butelkę szampana i cieszyć się z dobrej nowiny! Następnie masz 60 dni, żeby aplikować o pobyt stały w Kanadzie. Średni czas oczekiwania na pobyt stały, to zazwyczaj około 6 miesięcy.

 

Jak można zwiększyć swoje szanse?
Express Entry jest system opartym na punktacji, czyli będziesz porównywany do innych aplikujących osób. Oczywistym sposobem na zwiększenie szans jest próba zebrania jak największej ilości punktów.

 

Jak kalkulowane są punkty?
Każdy z kandydatów może otrzymać maksymalnie 600 punktów za:

  • wiek
  • znajomość języka
  • wykształcenie
  • doświadczenie zawodowe

Od 19 listopada 2016 nastąpiły zmiany związane z ilością punktów przyznawanych za ważną ofertę pracy. Obecnie można otrzymać 200 punktów, jeżeli posiadasz ważną ofertę pracy w kategorii NOC 00 lub 50 punktów jeżeli Twoja ważna oferta pracy w kategoriach NOC 0, A albo B.

 

Od 6 czerwca 2017 nastąpiły kolejne zmiany w ramach naliczania punktów systemie Express Entry:

 

Dodatkowe punkty za znajomość języka francuskiego:

  • 15 dodatkowych punktów powędruje do osób, które zdadzą egzamin z języka francuskiego i w trakcie testu: Test d’Évaluation de Français (TEF) ich punktacja będzie na poziomie odpowiadającym Canadian Language Benchmark 7 oraz zdadzą test z języka angielskiego na poziomie Canadian Language Benchmark 4 lub niższym.
  • 30 dodatkowych punktów dostaną osoby, które udowodnią znajomość języka francuskiego na poziomie odpowiadającym Canadian Language Benchmark 7 plus znajomość języka angielskiego na poziomie Canadian Language Benchmark 5 lub wyższym.

 

Dodatkowe punkty za posiadanie rodzeństwa w Kanadzie:

Kandydaci, którzy posiadają w Kanadzie rodzeństwo, które jest obywatelem tego kraju lub stałym rezydentem mogą otrzymać 15 punktów. Punkty te również mogą zostać przyznane, jeżeli partner lub małżonek kandydata ma mieszkające w Kanadzie rodzeństwo.

 

Nieobowiązkowa rejestracja w Job Bank:

Rejstracja w Job Bank, od 6 czerwca 2017, nie jest obowiązkowym elementem dla kandydatów startujących w systmie Express Entry.

 

Nominowanie Prowincji, w dalszym ciągu, honorowane jest 600 punktami.

Dokładną punktację można znaleźć tutaj: http://www.cic.gc.ca/english/express-entry/grid-crs.asp#a1

 

Co to jest ważna oferta pracy?
Ważna oferta pracy zależy od programu emigracyjnego. W ramach programu Canadian Experience Class czy Federal Skilled Worker oferta musi być:

  • płatna, na pełen etat
  • stała, nie sezonowa
  • dla wykwalifikowanych pracowników (NOC A, 0 lub B)
  • LMIA (Labour Market Impact Assessment), czyli w wielkim skrócie proces weryfikacyjny w wyniku czego pracodawca i Social Development Canada (ESDC) oceniają ofertę zatrudnienia w celu zapewnienia, że zatrudnienie pracownika z innego kraju nie będzie miało negatywnego wpływu na kanadyjski rynek pracy, przestało być wymagane do otrzymania punktów w ramach CRS (Comprehensive Ranking System) oraz w przypadku ofert pracy w ramach Federal Skilled Worker Class. Tutaj znajdziesz listę ofert pracy, które nie wymagają posiadania LMIA: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/exempt.asp 

Oferta pracy w ramach programu Federal Skilled Trades różni się nieco od pozostałych dwóch programów:

  • oferta pracy może być przyznana przez jednego lub dwóch pracodawców
  • musi być na pełen etat i ważna przez przynajmniej rok czasu
  • musi być w ramach kwalifikacji pracownika
  • pracodawca musi mieć ważne LMIA

 

Jak otrzymać ważną ofertę pracy?
Ważna oferta pracy może sprawić, że szczęście się do Ciebie uśmiechnie i zostaniesz wyłoniony z puli kandydatów. Żeby mieć szansę na otrzymanie ważnej oferty pracy musisz zarejestrować się w Job Bank oraz szukać pracy na inne sposoby takie jak: kontaktować się z firmami/ pracodawcami bezpośrednio, zaglądać na strony na których pojawiają się ogłoszenia o pracę czy korzystać z targów pracy.

Podsumowując, żeby zwiększyć swoje szanse w otrzymaniu zaproszenia do starania się o pobyt stały należy posiadać ważną ofertę pracy, szlifować język angielski i otrzymać lepszy wynik na teście językowym, polepszyć swoją edukację lub zdobyć więcej doświadczenia zawodowego. Można również uzyskać dodatkowe punkty, maksymalnie 40, jeżeli będziesz “zbierać” je ze swoim partnerem lub współmałżonkiem.

W związku ze zmianami niektórych przepisów dotyczących systemu Express Entry, od listopada 2016, punkty w ramach CRS (Comprehensive Ranking System) można otrzymać również za naukę w Kanadzie, powyżej liceum.

 

Ile punktów można otrzymać za naukę w Kanadzie?

  • 15 punktów za jedno lub dwuletnią naukę, która zakończyła się otrzymaniem dyplomu lub certyfikatu.
  • 30 punktów za stopień naukowy, dyplom albo certyfikat, którego otrzymanie zakończyło się trzyletnią lub dłuższą nauką w Kanadzie. Tytuły takie jak Master’s (kanadyjska wersja magistra) albo tytuł doktora honorowane są po jednorocznym studiowaniu.

 

Jakie są koszty związane z aplikowaniem w ramach systemu Express Entry?
Założenie profilu w systemie Express Entry jest bezpłatne. Koszty pojawiają się w momencie, kiedy zostaniesz wyłoniony z puli kandydatów i otrzymasz zaproszenie do starania się o pobyt stały.
Koszty te uzależnione są od tego czy będziesz aplikować sam czy z rodziną lub partnerem. Dokładny wykaz kosztów znajdziesz tutaj: http://www.cic.gc.ca/english/information/fees/fees.asp.. Robiąc szybka matematykę koszt na jedną dorosłą osobę to około $1 000.

Ile pieniędzy muszę mieć na rozpoczęcie życia w Kanadzie?

W styczniu 2020 roku osoby, które chcą zamieszkać w Kanadzie w ramach systemy Express Entry muszą wykazać posiadanie na koncie kwoty $12,960 na jedną osobę. W przypadku dwóch członków rodziny jest to $16,135, a w przypadku trzech $19,836. Według rządu kanadyjskiego są to środki, które potwierdzają,  że aplikanci są w stanie utrzymać siebie i ewentualnie rodzinę po przeprowadzce do Kanady. Więcej o niezbędnych środkach na koncie można poczytać TUTAJ.

Mam świadomość tego, że po przeczytaniu tego postu możesz czuć przytłoczenie. Nie dziwię się, ponieważ ilość informacji jest spora. Myślę jednak, że po dokładnym wczytaniu się w szczegóły można ogarnąć wszystkie przepisy i otworzyć przed sobą nowy rozdział kanadyjskiego życia 🙂

Oczywiście jak masz więcej pytań daj znać w komentarzach. Odpowiem na nie na tyle ile potrafię!

WAŻNE LINKI:

Narzędzie Come to Canada: http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/ee-start.asp
Job Bank Canada: http://www.jobbank.gc.ca/home-eng.do
Aplikowanie w systemie Express Entry: http://www.cic.gc.ca/english/e-services/mycic.asp
Informacje o Express Entry: http://www.cic.gc.ca/english/express-entry/

Written by

Osiem lat temu postanowiłam zamknąć swoje, dosyć, poukładane życie w Polsce i przez rok pomieszkać w kraju który ludziom kojarzy się z zimnem, liściem klonowym i pięknymi krajobrazami. Moją przygodę z Kanadą rozpoczęłam w Edmonton, skąd po trzech tygodniach, przeniosłam się do Toronto, gdzie dalej mieszkam. Ciągle szukam nowych wrażeń i bodźców. Jestem uzależniona od podróżowania, fotografowania, a moja lista rzeczy do zrobienia rośnie z każdym dniem. Zapraszam do polubienia 6757km na facebooku i śledzenia co dzieje się w Kraju Klonowego Liścia. A dzieje się sporo! Monika

Latest comments
  • Witaj Moniko! Seredecznie dziekuje za ten post! Mam jedno pytanie, moje work permit wygasa 9 go sierpnia, jeśli zaaplikuje dzisiaj przez EE jest szansa na przedłużenie wizy do czasu otrzymania ostatecznej odpowiedzi z EE ? Z góry bardzo dziękuję! Pozdrawiam. Kasia

    • Raven nice ma stand Na to. Średni czas procedowania wniosków dla FSW to 4,5 miesiąca. A musisz jeszcze otrzymać ITA oraz zdać test językowyoraz zrobić ECU które trwa ok 20dni.

      • Mój tel zgłupiał pisząc „Raven nice ma stand Na to” miałem na myśli „raczej nie ma szans na to” 😉

  • Warto podkreślić, że praca do otrzymania dodatkowych punktów to nie jest zwykła praca w McDonalds. musi spełniać wymogi LMIA, a jest to bardzo bardzo trudne.

    Dodatkowo, najczęściej stosowanym sposobem na zwiększenie i liczby punktów jest skorzystanie z programu Provncial Nominee Program, który daje 600punktów.

    • mam ILTES zdany w 2015 roku oraz educantional credentail od WES z Toronto. Obecnie pracuje w finansach. Firma miala mnie sponsorowac dlatego czekalam na informacje od mojego pracodawcy jednak sprawy sie skomplikowaly, dlatego myslalam o EE na ostatnia chwile.
      Dzieki za info!

      • Może być ciężko się wyrobić. Załóż profil jak najszybciej i czekaj na losowanie. Ew. zawsze możesz przejść na visitor’a i poczekać na finał EE.

    • Michał!
      Skoro oferujesz pomoc…:) Mam pytanie, orientujesz się czy moge poszukiwać pracy nie będąc jeszcze zarejestrowana w EE? Np. dając ogłoszenie do jakiejś gazety, czy portali? I druga kwestia – mąż ma zdiagnozowaną chorobę, ale normalnie funkcjonuje, pracuje, jest to jednak w papierach, czy to będzie nas dyskwalifikowało w testach medycznych? Możesz napisać o co oni tam pytają?

  • BTW. CIC nazywa się teraz IRCC 😉 Immigration, Refugees and Citizenship Canada

  • Świetny wpis szczegółowo wyjaśniający zasady Express Entry. Jestem wierną czytelniczką bloga. Planuję wyjazd do Kanady i szukam najlepszego rozwiązania. Bardzo pomocne. Pozdrawiam 🙂

  • Bardzo dokładne informacje. Wszystko odbywa się tak jak Monika napisała. 🙂 Powodzenia wszystkim bo proces ten jest naprawdę trudny 🙂

  • To my zaczynamy. Wczoraj przyszły wyniki testów i w weekend zabieramy się za założenie profilu. Chyba sobie ustawię Twój wpis jako stronę startową 🙂

    • Monika, mam jeszcze pytanie. W poście piszesz wykwalifikowanych pracownikach według NOC. Mąż, w lipcu dwa lata pracy kanadyjskiej, jako NOC A 2173 (Software engeneer), ważne LMIA, zdany test językowy. Czytam o programie Canadian Experience Class, ale nie piszesz o grupie A.

      przeklejam od Ciebie tekst i dodaję drukowanymi literami moje pytanie:
      „Co to jest ważna oferta pracy?
      Ważna oferta pracy zależy od programu emigracyjnego. W ramach programu Canadian Experience Class czy Federal Skilled Worker oferta musi być:

      – płatna, na pełen etat
      – stała, nie sezonowa
      – dla wykwalifikowanych pracowników (NOC, 0 or B) – TUTAJ NIE WIDZĘ „A” – PODPOWIESZ CZY TO DLA NAS PROGRAM?
      – pracodawca musi mieć ważne LMIA (Labour Market Impact Assessment), w wielkim skrócie to proces weryfikacyjny w wyniku czego pracodawca i Social Development Canada (ESDC) oceniają ofertę zatrudnienia w celu zapewnienia, że zatrudnienie pracownika z innego kraju nie będzie miało negatywnego wpływu na kanadyjski rynek pracy.

        • Monika, wielkie dzięki za odpowiedź. Tak to jest, człowiek czyta, czyta, patrzy, i w końcu przestaje kontaktować.Ja na podstawie Twojego postu robię dla nas listę to-do i jest coraz dłuższa, ojojoj…

            • Dobra, Express Entry za nami, wysłany, czekamy na losowanie 🙂

  • Witam
    Mam pytanie czy praca na własny rachunek w swojej firmie w zawodzie architekt można zaliczyć do doświadczenia zawodowego?
    Czy można to zaliczyć jako 1 rok doświadczenia czy tylko praca na umowę u kogoś się liczy?

  • Gdyby ktoś miał pytania praktyczne dot. EE to chętnie podpowiem. Proces zamknęliśmy w grudniu 2015, od marca w Toronto, a PR Card w kieszeni od miesiąca 🙂
    Nie obyło się bez przejść (CIC omyłkowo anulował nam pierwszą aplikację) ale ostatecznie sam proces nie jest wcale taki skomplikowany. Nasza druga aplikacja została zatwierdzona w 10 dni roboczych.

    • Cześć Michał. Czy musialiście dostarczać „proof of funds” i „birth cerfificate”? I ile kosztują badania a PL? Pozdrawiam 🙂

    • Cześć Michał. Jeśli Twoja propozycja aktualna, to będę wdzięczna za jakiś namiar mailowy na Ciebie, żeby o parę kwestii dopytać 🙂 Pozdrawiam,Klaudia.

    • Witam. Czy można się z Panem jakoś na maila skontaktować?

  • Cześć Monika.
    Kolega mieszkający w Calgary mówi że częste są pogłoski o ograniczeniu imigracji w najbliższym czasie. Nie ma jednak źródła oficjalnych informacji ktore by to potwierdziło – tak mi się przynajmniej wydaje. Czy słyszałaś coś podobnego?
    Pozdrawiam Ciebie i Norberta – przeczytałem wszystkie posty na blogu i muszę powiedzieć że angażując się tutaj oboje pokazujecie bardzo pozytywne nastawienie do życia i ludzi.
    Dzięki za pokazywanie nam tego zarysu Kanady.

  • Super stronka, Moniko
    Moja sprawa jest pewnie nieco bardziej skomplikowana. Chcemy aplikowac z partnerem, mamy dziecko. Interesuje mnie zlozonosc aplikacji, i jak wiele dolumentow trzeba nazbierac. Nie jestesmy mlodzi, Mamy wiele lat zawodowych, szczegolnie ja po roznych firmach i krajach, rowniez duzo podrozowalam. Czy to prawda, ze w aplikacji musisz podac stos szczegolowych danych np. dotyczacych odbytych podrozy, dat oraz posiadac referencje od wszystkich pracodawcow. Zajeloby mi to pewnie wieki by dojsc do wszystkiego. Czy kazdy musi przejsc test medyczny? Aplikacja bedzie na partnera i raczej z oferta pracy, gdyz ubywa nam punktow jesli chodzi o wiek. Dziekuje za odpowiedz i pewnie bede miala jeszcze mase pytan.

  • Moniko, chcialam zapytac, czy te wszystkie rzeczy, które opisalas w swoim poscie robimy przed przyjazdem do Kanady (wlasnie podjelam decyzje o przeprowadzce) czy bedac na miejscu?

    Pozdrawiam serdecznie

  • Cześć Monika! Dzięki za ten szczegółowy post. Jestem w Toronto od tygodnia w ramach IEC i myślę po mału co potem. Będę składał aplikację przez Federal Skilled Worker Program i chciałbym się zapytać czy orientujesz się czy ewentualna oferta pracy musi być w tej samej kategorii? Szczegółowo: będę weryfikował mój dyplom jako socjolog (kategoria A), a chcę pracować z fotografią (B). I to samo tyczy się tego min. rocznego doświadczenia: czy musi ono być w tej samej kategorii (powiązane z wykształceniem)?
    I mam jeszcze drugie pytanie: czy mając dwa oddzielne tytuły magistra (2 x 5lat) moża weryfikować obydwa i dzięki temu ma się więcej punktów? Czy to nie ma znaczenia i liczy się tylko jeden dyplom magistra?

    Pozdrawiam 🙂

      • Dziękuję Monika. Spróbuję dopytać Michała!

  • Takie bzdurne artykuly pojawiaja sie na stronach polskiego Internetu. Domyslam sie, ze rozchodzi sie o to, zeby glupich ludzi werbowac na emigracje do Kanady. No i co z tego, ze Kanada to jest taki duzy kraj ? W Kanadzie pracy nie ma, sluzba zdrowia dziala gorzej niz tragicznie, zywnosc jest genetyczna, koszt utrzymania jest bardzo wysoki, klimat jest okropnie ciezki, a za studia trzeba placic olbrzymie pieniadze. Mieszkam w Kanadzie 30 lat i jeszcze nie spotkalam normalnego Kanadyjczyka, ktory zachwycalby sie standardem zycia w Kanadzie. Standard zycia w Kanadzie jest bardzo niski. Dobrze wyksztalceni Kanadyjczycy uciekaja z Kanady i szukaja pracy gdzies w swiecie. Obydwoje z mezem skonczylismy studia w Kanadzie i nie pracujemy w swoich zawodach. Nasze dzieci ( urodzone w Kanadzie ) po zakonczeniu studiow wyjechaly z Kanady, bo w Kanadzie nie ma zadnej pracy. A jak sie juz nawet znajdzie prace, to zarobki sa tragicznie niskie. W Kanadzie jest przerazajaca bieda. A takie artykuly to sa po prostu naciagacze. W Kanadzie jest tak ” wysoki standard zycia „, ze nawet do ginekolaga kobieta musi miec skierowanie i czeka pare lat na taka wizyte. A spoleczenstwo oprocz dlugow to nie ma nic.

  • Dodatek. Prosze sobie zapamietac, ze Kanada NIE uznaje wyksztalcenia z poza Kanady i zadne ” weryfikacje ” nic nie dadza. W Kanadzie nawet nie jest uznawane wyksztalcenie z inej prowincji. A i wyksztalcenie kanadyjskie za wiele nie pomoze, ze w Kanadzie nie ma pracy. Tak jak wyzej pisalam – dobrze wyksztalceni Kanadyjczycy uciekaja z Kanady. Na zasadzie ” pracownika zza granicy ” mozna sie zatrudnic i pracowac w/g swojego wyksztalcenia, ale to taki program istnieje wylacznie dla osob, ktore przebywaja w Kanadzie tymczasowo. Natomiast jezeli ktos chce zostac w Kanadzie na stale, to tej osoby wyksztalcenie jest nieuznawane i takie ” weryfikacje ” wyrzuca sie do smietnika … razem z tym zagranicznym dyplomem. Prosze nie myslic Kanady z EU.

    • Kazia!! Ale gadasz glupoty. Rada dla wszystkich ktorzy planuje tu przyjechac to nie sluchac starego pokolenia polakow!! Zupelnie inna mentalnosc…

  • Moniko. Ja do Kanady przybylam 30 lat temu, jako 21 -letnia dziewczyna i w Kanadzie obydwoje z mezem konczylismy studia, czyli ja nic nie przenosilam 1:1 … jak to Ty piszesz. Wsrod naszych znajomych wiekszosc to sa ludzie, ktorzy wjechali do Kanady jako mlodzi i w Kanadzie sie ksztalcili. Niestety, BARDZO niewielu pracuje w wyksztalconym zawodzie, a studia sa koszmarnie drogie. Tak … faktycznie, ja nie czytalam poprzednich wypowiedzi. Jezeli Ty, Moniko, obecnie jestes na etapie ukladania sobie nowego zycia w Kanadzie, to Ty jeszcze kompletnie nic nie wiesz o tej Kanadzie. Zycze powodzenia, ale jestem w 100% pewna, ze za pare lat stad zwiejesz. Wszystkim zapalencom na Kanade polecam strone: notcanada.com

    Pytasz dlaczego ja nie zmienilam miejsca zamieszkania. Wiesz … kiedys bylam bardzo mloda i chcialam zmienic Kanade. A obecnie jeszcze jestem w Kanadzie, bo moj maz pracuje w Rzadzie Federalnym i On juz chce dopracowac do emerytury, a miejsce zony jest przy mezu. No, ale tak jak sie poprzednio wypowiedzialam – mamy troje dzieci i wszystkie po ukonczeniu studiow wrocily do Polski i maja tam bardzo dobre prace/kariety zawodowe.

    Jeszcze raz – zycze powodzenia, ale … ta Kanada to napewno nie jest dobry pomysl. Zabiedzonych Polakow ( innych narodowosci tez ) to w Kanadzie sa miliony. Celem zarobkowym to Kanada nie jest atrakcja dla ludzi z Europy. Opieka medyczna jest tragiczna. Bron Boze zachorowac w Kanadzie. A od tego genetycznego jedzenia to sie z czasem dostaje raka. Klimat jest taki, ze ciagle wilgoc jest w powietrzu i na strosc kazdy jest powykrecany w kosciach. Podatki sa szalenie wysokie. Mozna byloby duzo pisac o tych ” urokach ” Kanady. Odsylam do strony: notcanada.com Tam sie wypowiadaja emigranci, ktorzy mieli ambicje, zeby cos osiagnac w Kanadzie. Te zera na koncie ( o ktorych piszesz do mnie ) bardzo sie licza, bo chyba nikt nie chce siedziec w biedzie. A Kanada to jest kraj, w ktorym trzeba bardzo duzo zarabiac, zeby w miare godnie zyc.

  • Dodatek. Za moich czasow to byly mitomany/fantasty, ktore opowiadaly o ” pieknej ” Kanadzie, a teraz to sie takie mity rzuca przez Internet. Moniko, piszesz, ze Kanada jest jednym z najpopularniejszych kierunkow emigracji. Tak, ale trzeba tutaj dodac kto do Kanady emigruje. W ostatnich 20 latach to do Kanady emigruja BARDZO bogaci ludzie z takich krajow jak Chiny, Indie i arabscy milionerzy. Ci bogaci emigranci kupuja w Kanadzie bardzo drogie domy, o ktorych Kanadyjczycy nawet nie marza. Druga grupeobecnych emigrantow to stanowi biedota z Afryki, ktora wjezdza do Kanady na zasadzie sponsorstwa rzadowego i usiaduje na zasilkach Kanade. Te z Afryki to maja po 12 plus dzieci. W tych ostatnich 20 latach powstal taki problem w Kanadzie, ze ludzie z Europy juz nie chcieli emigrowac do Kanady, bo juz sie w duzej mierze ten mit obalil. Po prostu duzo emigrantow z Europy zaczelo mowic prawde o Kanadzie. Ja sobie tak lubie na polskich stronach Internetu pogrzebac i lubie poczytac werbownikow.

    Jeszcze za naszych czasow to w Kanadzie bylo tak, ze jak komus ( jakiemus super fachowcu ) udalo sie dostac prace ( co graniczylo sie z cudem ), to Polacy kupowali sobie domy na splaty. Zyli w wielkich oszczedosciach, biegali po robotach od rana do pozniej nocy, ale jakos jeszcze te domy splacali. A teraz juz tak nie jest. Obecnie to zarobki sa bardzo niskie, ceny domow wywindowane przez tych bogatych emigrantow i juz teraz tubylcy domow nie kupuja. No, a wynajm normalnego mieszkania jest BARDZO drogi. Pewnie, Moniko, nie jest Ci wiadome, ze od jesieni tego roku prowincja Ontario wprowadza tz. ’ uncontitional basic income ’, co bedzie ratunkiem dla wielu milionow zabiedzonych ludzi. Po co to pisac o Kanadzie takie bzdury … ” … rozkoszowac sie urokami Kanady … ” ??? Wiesz, ja to mysle, ze Ty masz za to placone, ze tak uczysz Polakow, jak to moga do tego ” raju ” dojechac. Gdybys byla taka neutralna, to bys moze napisala o ubostwie jakie jest w Kanadzie. O tym, ze dobrze wyksztalceni Kanadyjczycy z Kanady wyjezdzja. O tym, ze Kanada statystycznie jest w czolowce swiatowej w temacie samobojstw. A Ty malujesz o ” urokach ” Kanady. No i jeszcze nie wytlumaczysz tym przyszlym emigrantom z Polski tego, ze Kanada NIE uznaje zadnego wyksztalcenia z poza Kanady. Nawet nie jest uznawane wyksztalcenie z innej prowincji. Wylacznie za zasadzie tz. pracowanika zza granicy mozna popracowac w Kanadzie uzywajac wyksztalcenia z innego kraju, ale to sa TYLKO kontrakty. Doswiadczenie zawodowe z innego kraju tez sie w Kanadzie NIE liczy. Nie bede wymieniala nazwisk, ale ja znam znane osobistosci z swiata, ktore sie znalazly w Kanadzie i nawet sie nie liczylo to, ze byli znani w swiecie. A Ty, Moniko, malujesz jakies dziwactwa.

    • Cześć Kazia! Ja też myślę, że mogłabyś założyć swój blog i mogłoby to być nawet ciekawe. Polecam Cie stronę https://pl.wordpress.com/ albo https://www.blogger.com/home Tutaj możesz założyć blog za darmo. 🙂

    • Witam, ja chciałem sprostować to co pisze kobieta o imieniu KAZIA. Tak się składa, że w przypadku samobójstw pisze ona totalną BZDURĘ!!!! A to podważa wszystkie jej argumenty, są to po prostu wg mnie powtarzane w towarzystwie znajomych bajki w które każdy wierzy. To nie Kanada, a Polska jest w czołówce samobójstw. Przypomnę od razu na początku że w Kanadzie i Polsce mieszka prawie tyle samo ludzi – odpowiednio 36 i 38 mln. Rocznie w Polsce odbiera sobie życie 6200 osób! Jesteśmy na niechlubnym 25 miejscu wg portalu list25.com, wg wikipedii na 24 (wg WHO) a Kanada? Dopiero na 70! Rocznie w Kanadzie zabija się ok. 3500 osbób, prawie dwa razy mniej niż Polsce! To chyba ewidentnie o czymś świadczy, czyż nie ? Portal statystyka.policja.pl podaje 2014 jako rekordowy (liczba się waha, ale analizując dane to ostatnimi laty z roku na rok ona rośnie w Polsce (wieszanie się, trucie gazem czy podcinanie żył). A w Kanadzie? Od 20 lat liczba samobójstw maleje! Więc proszę nie KŁAMAĆ powtarzając jakieś miejskie legendy. Dane są niepodważalne!

  • Cześć Kaziu!
    dzieki za Twojego maila, bo rzuca on inne światło na parę rzeczy w Kanadzie – co jest potrzebne takim zapaleńcom jak np. ja 🙂 Chociaż nie mogłabym powiedzieć że na tym blogu ich nie ma, bo Monika uczciwie pisze o zyciu w CA, ale pierwszy raz się spotkałam z takim rozgoryczeniem, dlatego zwracasz uwage…
    Musze przyznac, ze czytałam tą wiadomość z takim uczuciem, jakbym czytała nie o Kanadzie a o jakiejś innej planecie, bo chociaż nie mieszkam 30 lat w Kanadzie, to parę razy byłam, widziałam, pracowałam i przeżyłam… Nie będę sie odnosić do wszystkich kwestii, ale tylko żeby uściślić – zapraszam Cie do zapoznania się z systemem podatkowym w PL, szczególnie naszym VAT. Poza tym Kaziu, chciałam Ci tylko uświadomić, że skoro jest tak źle w kraju gdzie są szalenie drogie studia, jak sama piszesz wykształcenie trójki dzieci jest nie lada wyzwaniem, któremu jednak podołałaś z mężem, a znam niejedną rodzinę, która przy trójce dzieci do niedawna nie marzyła nawet o wakacjach (w PL).
    Myślę podobnie do Moniki, musialas się STRASZNIE czyms rozczarowac, że tak odradzasz emigrację. Ludzie jak wszędzie są biedniejsi i bogaci, zaradni i mniej zaradni. Poznałam wielu Polaków, którzy pozostali na etapie sprzątania i w sumie nieźle się mają. Znam tez takich którzy obsadzeni sa na dobrych stanowiskach, i o ile ktos mówi ze się cos tam pogorszyło o tyle NIKT nie mówi, że ma zamiar wracać do PL 🙂
    Wiesz, pamiętam czasy, kiedy z Polski sie emigrowało lata temu… każdy myslal, że za granicą na dzień dobry dostanie obywatelstwo i worek zielonych… a tu pozycję trzeba bylo jednak ciężko zdobywać… jak wszędzie. Róznica jednak nadal ta sama – za pracę przy kasie w Pl możesz jakoś przezyć a w CA żyć (inaczej mówiąć za 100CAD zrobisz dużo większe zakupy w Kanadzie niż za 100PLN w PL) 🙂

    • Do Niki. Proszę stop ! Pomyśl sama nie daj się zwieść ani Kazi ani Monice. I proszę jeszcze o to żebyś nie twierdziła tak radykalnie, że jak ktoś mówi o czymś w negatywie to zaraz wylewa żale. A może rację w tym samym czasie ma i Kazia i Monika ? Monika pracuje ciężko w Kanadzie i ma czas na pisanie słodkości o tym kraju a Kazia prawdopodobnie nie pracuje a jej 30letnie życie w Kanadzie dla Moniki niewiele znaczy. I jeśli Monika tego bezpośrednio nie powiedziała to i tak w jej delikatnej odpowiedzi do Kazi słowami, że 30lat w Kanadzie no to co i tak wszystkiego nie wie świadczy, że Monika się broni i ustawia swoją przebojowosc i skromne doświadczenie nad doświadczenie Kazi. Tak się składa, ze gdybym ja wylał swoje żale na temat Kanady to fala tsunami zalałaby Internet i nie byłoby tego naszego gadania. Monika na swojej stronie pomaga tylko tym nieco informowany jak poradzić sobie w życiu.
      Przepraszam Kaziu nie wiem czy pracujesz czy nie tak tylko walnolem.

  • Cześć! Mam pytanie marzę o Kanadzie już od bardzo dawna, bardzo chętnie popisałbym z kimś takim jak Ty bardziej prywatnie np. Przez maila, chciałbym się dowiedzieć wszystkiego, moich możliwości wyjechania i całego systemu emigracyjnego.
    Pozdrawiam:)

  • Witam,
    Czy możecie odpowiedzieć mi na jedno nurtujące pytanie? Jesli oboje z mężem kwalifikujemy sie jako NOC „c” to nie mamy szans na ee? Wszedzie czytam tylko 0, A i B.

  • Kanada szuka emigrantow ktorzy:

    1. sa dobrze wyksztalceni.
    2. znaja dobrze angielski lub francuski.
    3. znajda sami pracodawce.
    4. przejda przez sito i zdobeda punkty zeby zostac przyjetym.

    Jak juz to wszystko zrobia to kanada przyjmie ich azeby:

    1. nie wydac centa na ich edukacje
    2. nie wydac centa na jakiekolwiek swiadczenia socjalne.
    3. sciagac z ich pracy podatki od pierwszego dnia przyjazdu.

    Za to wszystko co sami wnosza do kanady jeszcze z nich skasuje 1500 $.

  • Monika, jeżeli chodzi o test IELTS to która wersja jest wymagana (są dwie chyba) ?

  • Witam,

    Mam pytanie, aplikowaliśmy wraz z partnerem do programu Express Entry, obecnie jesteśmy w puli kandydatów, a pytanie jest następujące: czy w momencie otrzymania zaproszenia do aplikacji o pobyt stały można wystąpić o pozwolenie o pracę, czy trzeba czekać aż otrzyma się PR?

  • Jak się ma IELTS do CBL?

      • W wymaganiach na stronie ambasady jest IELTS, Ty piszesz o CBL („należy zdać na poziomie 7 CBL”). Jak się ma jedno do drugiego? CZy CBL jest oddzielnym egzaminem, czy wyznacznikiem i jak ma się do tego IELTS zdany na 6,5?

        • Cofam pytanie, wygooglałam. IELTS 6,5 to jest między 7 a 8 CBL.
          pozdrawiam
          Jowita

  • Jest cos w typie Express Entry dla studentow???

  • Witam,

    Pisze ten komentarz po przeczytaniu „wymiany pogladow” pomiedzy Monika i Kazia.

    Powiem krotko , Monika – robisz swietna robote – i tyle w temacie . 2 thumbs up !!!

    Kazia , Kazia , Kazia …. – ja tez mieszkam tutaj od 30 lat i mam odmienny punkt widzenia. Wszystko zalezy od NAS samych – czy bedzie NAM tutaj dobrze czy tez nie. Ja osobiscie nigdy bym nie zamienil Kanady na zaden inny kraj – choc duzo po swiecie jedzilem/jezdze.
    Przyjechal tutaj jako ” malolat-podroznik” , tutaj zalozylem rodzine , zbudowalem dom , zasadzilem drzewo – i dzien w dzien wstaje z usmiechem na twarzy , czego i tobie rowniez zycze.
    Moje dziecko , czy tez dzieci naszych znajomych , wszystkie studiuja ( i jakos nikt nie narzeka , wiec wcale tak drogo nie jest – btw nic za darmo w zyciu nie ma – trzeba zainwestowac , aby pozniej bylo latwiej).
    Praca – jak ktos NAPRAWDE chce , to znajdzie.
    Sluzba Zdrowia – uprawiam sporty Extreme , wiec czasami wpadam do nich z wizyta 😉 , a z katarem do szpitala sie nie chodzi 😉

    W ten piekny sloneczny-jesienny-poranek , zycze wszystkim milego dnia.

    Jesien w Quebec’u : https://s3.postimg.org/mtahs1hpv/617043_457945417580474_704606561_o.jpg

  • Brawo Monika, jestem zauroczony blogiem, mnóstwo przeuroczych zdjęć, i przefotogeniczna autorka blogu. Nie napisałbym tego komentarza gdyby nie kilka wpisów Kazi, które mnie po prostu zbulwersowały. Wg mnie są to typowe wynurzenia osoby która uważa że przegrała życie, niestety malkontenctwo i bycie ponurakiem jest dość popularne wśród naszej nacji. Mieszkam w USA ale w Kanadzie bywam co roku. Tak jak wszędzie, jednym się wiedzie, innym nie za bardzo. Wiele zależy od samego siebie, uporu i siły woli. Z Polski wyjechałem tuż przed stanem wojennym jako student, studia skończyłem w Australii i od 25 lat mieszkam w USA. Zdobyłem wiele, mam własny business, agencję ubezpieczeniową/finansową, zatrudniam ludzi. Nie piszę tego dlatego że chcę się pochwalić, tylko dlatego że mam wśród kilku tysięcy klientów około 10ciu Polaków z paszportem Kanadyjskim, którzy mieszkają i pracują w USA. Niektórzy z nich do tej pory nie mają pobytu w USA, ale tu założyli biznes i siedzą tu od lat, część z nich dorobiła się małych fortun. Jeżeli ktoś jest energiczny i przedsiębiorczy wszędzie znajdzie swoje miejsce. To prawda, dużo łatwiej założyć jest biznes w Stanach niż w Kanadzie, ale i w Kanadzie są ludzie sukcesu. Tak więc, celem mojego wpisu jest to, jeżeli nie układa się finansowo w Kanadzie a ma się już stały pobyt w niej, można zawsze przekroczyć granicę i zacząć od nowa w USA. Tak samo jak moi klienci i ja sam. Co mi się nie podobało w Australii, to fakt że wiele rzeczy (dobra praca, mieszkanie) jest załatwiane poprzez znajomości i plecy. Moi polscy Kanadyjczycy mówią mi to samo o Kanadzie. Może to wynika z faktu że ludnościowo oba kraje mają stosunkowo niewielu mieszkańców. W USA dużo większą wagę przywiązuje się do umiejętności i cieżkiej pracy. Jak naprawdę chcesz to możesz wiele zarobić, i to jest jeden z niewielu takich krajów na świecie, pomijając wiele mankamentów amerykańskich (owszem są, przestępczość, narkotyki etc. ale trzeba nauczyć się je omijać). No i niesamowita przyroda i krajobrazy (Alaska, Hawaje, Montana, Idaho, Floryda, Oregon, Colorado, Utah, Arizona, California). Wielu Amerykanów nie zdaje sobie sprawy w jak niesamowicie pięknym kraju mieszka, bo nie podróżują. Pozdrowienia z USA.
    Dzierżoniowianin.

    • Andrew, czy moge prosic Cie o adres email. Jezeli nie masz nic przeciwko mialabym do Ciebie kilka pytan.
      Pozdrawiam serdecznie.

  • Lepiej zdawać CELPIP czy IELTS? Czy to prawda,że CELPIP mogę zdać tylko w Kanadzie?

  • Mam jeszcze jedno pytanie czy jest możliwość np. rocznej wymiany studenckiej do Kandy podczas studiowania w Polsce? Czy to drogie?

  • witaj. czy jeżeli moj mąż ma wykształcenie gimnazjalne to ma mimo wszystko szansę na stały pobyt?

  • witajcie , Sylwio , Kazia napisala wyraznie i wielokrotnie ze papiery z po za can sie nie liczą a wiec nie ma to znaczenia i papier z gimnazjum tez nie ma znaczenia. od siebie dodam ze bardziej liczy sie doswiadczenie a zalozenia ze kompetencje to wyksztalcenie jest bledne. kluczowe jest przedwwszsytkim kreatywnosc a jednostka miary kreatywnosci jest iq , ale iq to nie wyksztalcenie ani tytuly. jesli Twoj mąz nie ma wyksztalcenia a przekroczy pewien prog iq to ma dostep nawet do stalego pobytu w usa. istnieje taka furtka.

  • Witam Cię Moniko serdecznie! Fantastycznie Exspress Entry wytłumaczone – gratuluję! Jeżeli mogę Ci jeszcze głowę zawrócić przed świętami to byłoby świetnie ;)) Jestem w Kanadzie od czerwca 2016 na IEC. Z wykształcenia i zawodu jestem efl/ Lanuage teacher- NOC 4021. W Vancouver pracowałam w zawodzie przez parę miesięcy jednak od początku Kanada miała być dla mnie odskocznią od zawodu na rok wiec zaczęłam podróżować i po drodze znalazłam pracę w hotelu, manager recepcji. Pytanie brzmi: czy jeżeli będę się ubiegać o EE (co coraz częściej chodzi mi po głowie) to lepiej ubiegać się jako Federal Skilled Worker, z pozycji nauczycielskiej (przy czym pracy musiałabym szukać i na początku zatrudnienie na etat nie wchodzi w grę- jedynie kontrakt godzinowy- coś ala polska „umowa o dzielo”) czy tez z pozycji obecnej, nie wyuczonej, bez kwalifikacji lecz z kontraktem 6 miesięcznym i perspektywą awansu i etatu? Będę ogromnie wdzięczna za podpowiedz! Pozdrawiam serdecznie!

  • Witam,

    przy programie EE bez nominacji prowincji lub pozwolenia o pracę nie ma szans aplikować? ogólna pula 1200 pkt natomiast 600 nominacja + 200 zagwarantowane pozwolenie na pracę to 800,

    bez nominacji prowincji lub zagwarantowanego zatrudnienia ciężko osiągnąć 450 pkt, rozumiem że bez szans na powodzenie?

  • Hey, mam pytanie czy w programie express entry jest jakieś ograniczenie wiekowe?

  • Monika,
    Twoja strona jest wspaniala. Nie widzialem jeszcze czegos takiego, zeby ktos bezinteresownie wkladal tyle trudu, aby pomoc rodakom w ich trudnych decyzjach i planych emigracji do Kanady. Jestes niesamowita personality. Na Twoja strone wszedlem przypadkowo grzebiac w internecie i poczatkowo myslalem, ze to strona prawnika lub innej osoby, ktora sie tu reklamuje aby przyciagnac potencjalnych klientow, ktorzy planuja emigracje do Kanady. A tu klapa, to bezinteresowna pomoc na profesjonalnym poziomi. Podziwiam Cie i zycze sil, abys jak najdluzej sluzyla pomoca rodakom.

    Kilka slow do potecjalnych emigranotow do Kanady z mojej perspektywy – czlowieka mieszkajacego tytaj od 30 lat. Jestem inzynierem mechanikiem z Polski (Politechnika Krakowska), w Kanadzie zdawalem egzaminy i jestem Professional Engineer w Kanadzie. Od pierwszych dni po przyjezdzie do Kanady pracuje w zawodzie onzynierskim. po obu stronach granicy (Canada-USA)..

    Spotkalem tu wiele ludzi, ktorzy przyjechali na jakies programy z mysla o stalej emigracji do Kanady majac wize i prace w Tim Hortons, sklepie Sears, sklepach z loadmi (nie pamitam nazy tej sieci sklepow) i nie byli zachwyceni realiami zycia. Dochody pozwalaly im na oplacenie marnego mieszkania i na bardzo skromne zycie. Czesc z tych osob po roku wrocila do Polski, z niektorymi mam kontakt do dzisiaj.

    Nie pisze tego, aby kogokolwiek zniechecic do przyjazdu tutaj, ale aby pokazac druga strone medalu. Moja najlepsza rada jest taka – jesli ktos nie ma solidego zawodu, ktory jma tutaj wziecie i jest dobrze platny, powienien sie gleboko zastanowic nad swoim wyborem, aby sie nie rozczarowac.Bo moze sie okazac, ze przyjdzie mu tu prowadzic marne zycie, i zada sobie pytanie – po co mi to bylo? Taki poziom zycia, albo lepszy to mialem i w Polsce.. Tym bardziej, ze Europa jest otwarta i mozna wszedzie pracowac legalnie.

    Zycze wszystkim potencjalnych emigranom szczescia i wtrwalosci w osiagnieciu celu..Chetnie odpowiem na jakies pytania czy watpliwosci.

  • Hey, przy opisie programu Federal Skilled Trades Program opisane są wymagania językowe: CLB na poziomie 5 w mówieniu i słuchaniu oraz 4 w mówieniu i czytaniu. Czy tutaj nie wkradł się przypadkowo błąd, dwa razy „mówienie”? Czy CLB na poziomie 5 to w IELTS Listening and Speaking również na poziomie 5, natomiast CLB na poziomie 4 to w IELTS poziom 3,5 dla Reading i 4 dla Writing?
    Chciałbym wyjechać legalnie z żoną i dwiema córkami. Mam dużo rodziny w Kanadzie w prowincji Ontario.
    Interesuje mnie ten program, mam ważną ofertę pracy w Kanadzie w prowincji Ontario, jako wykwalifikowany pracownik tj. Skilled Painter, pracodawca (mąż kuzynki) chce abym rozpoczął pracę 1.04.2017 r, Niestety IELTS mam słabo zdany, nowy termin egzaminu dopiero w początkiem marca. Zanim przyjdą wyniki, może być ciężko z czasem.
    Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Czy jechać tam, rozpocząć pracę i wówczas starać się o pobyt stały dla mnie i rodziny (ale to na pewno związane będzie z rozłąką)?

  • Cześć! Przez ostatnie 4 lata mieszkalem na stale w Londynie, UK. Zajmowalem sie przez rok praca jako posrednik sprzedazy nieruchomosci. Nie mam wyksztalcenia, nie mam nawet matury. Jedyne co mam to doswiadczenie. Obecnie przebywam w Polsce prowadzac wlasna dzialalnosc gospodarcza o tym samym profilu. Krotkie pytanie – czy mam jakiekolwiek szanse starac sie o Express Entry w ramach jakiegokolwiek programu? Dodam ze mam 23 lata a jezyk angielski znam w stopniu ktory pozwalal prowadzic mi rozmowy biznesowe. Z gory dziekuje za wszelka Pomoc! Bylem w Toronto w pazdzierniku i zakochalem sie w tym miescie, od dawna mysle o Kanadzie.

  • do kanady tylko prfesjonalisci w zawodach.ale teraz to tez nic nieda.tutejszy rzady czy to prowincyjne czy federalne,pozbawili ludzi ambicji.zapraszajac miliony z biednych azjatyckich krajow,jedzacych warzywa I kupujacych domy wielopokoleniowa rodzina zniszczyly rynek mieszkaniowy pazernoscia.gowerment nie majac wyjscia wprowadza zakazy rozrostu miast.niema ziemi na nowe budowy.wszystko jest oblednie drogie.byle jakie mieszkanie 1500 dolarow miesiecznie.jedna butelka alkocholu przeliczajac na polska walute,70 zl(cena przecietna)jesli ktos sie osiedlic tu to musi sie liczyc z wydatkami kilku tysiecy dolarow na poczatek.i nie jestem taki pewien czy szybko to odrobi.KANADA SIE SKONCZYLA-TO SE NE WRATI.nie sluchajcie wszekich emigracyjnych naciagaczy.

  • Ha, dawno nie zaglądałam do Twoich starszych postów Monika. Teraz, przy okazji pisania na naszym blogu o tym, jak dostaliśmy pobyt stały, chciałąm coś sprawdzić u CIebie, a tu proszę, jaka dyskusja! Pozdrawiam serdecznie z Vancouver. Gdzie jest drogo, bywa trudno i zawsze jest za daleko do rodziny w Polsce. Ale gdzie też jest spokój, wolność decydowania, góry i ocean. 😀

  • Witam. My z mężem od 3 lat staramy się o wyjazd do Kanady i pomimo że mąż zdał dobrze j.angielski (7) i ewaluował wykształcenie -inżynier, dostał punkty za doświadczenie, wiek itd wciąż ma za mało punktów (347). Mam pytanie jak można zdobyć jeszcze punkty. Jesteśmy w EE i w Job bank to wciąż jest za mało punktów. Byłabym wdzięczna za jakąś podpowiedź

  • Hej Monika!

    Jestem w CA na IEC, moja wiza bedzie konczyc sie w listopadzie. Zabieram sie teraz za zbieranie dok do EE. Mam mgr in 9ewaluacja dyplomu sie robi) z, 1rok doswiadczenia w zawodzie (noc a) i odpowiedni wiek (poniżej 30l). Testy jezykowe robie za 3tyg (powinno wyjsc ponad 7level). Wg moich obliczeń mam ok 440pkt. Czy wg Twojego doświadczenia jeżeli uda mi sie zlożyć dok w ciągu najbliżego miesiąca mam szanse na EE w kategorii Worker? Pracuje teraz, ale nie w zawodzie. Czy muszę miec pracodawce i umowe o prace w moim zawodzie? Czy myślisz że uda mi się dostać wszystko zanim skończy sie mój WP?

  • witam wszystkich
    Do bardziej zorientowany CCE chce na to skladac ale nie bardzo rozumie ten program on mi PR czy kolejne pozwolenie na prace ??

  • Dziękuj za odpowiedz 🙂 moja pomyłka miałem na myśli Canadian Experience Class co mi to da jakieś punkty do EE czy to całkowicie osobny program . Fajny blog sporo pomaga 🙂 Pozdrawiam

  • Czesc mam pytanie, sprawdzajac czy spelaniam kryteria do Express Entry jako Federal Skilled Worker.
    1) bez zaproszenia od pracodawcy: wedlug systemu nie spelniam wymogow
    2) z zaproszeniem od pracodawcy: generuje mi sie kod do rejestracji.
    Dodam, ze mam 25 lat, posiadam magistra z matematyki, mam zdany IELTS (7/6,5/7/7), mam roczne doswiadczenie w zawodzie, nie mam meza ani dzieci, nie pracowalam ani nie studiowalam w Kanadzie.
    Rozumiem, ze bez zaproszenia od pracodawcy nie mam w ogole mozliwosci trafienia do puli?
    Jezeli dobrze mysle, to nie rozumiem za bardzo ich systemu, zalozmy ze dostalam zaproszenie od pracodawcy, dzieki temu trafilam do puli i zostalam wylosowana, nastepnie pracodawca musi czekac okolo 6 miesiecy az wszystko zostanie zalatwione, czy naparwde pracodawcy sie na to godza i zatrudniaja w ten sposob ludzi?
    Czy jest mozliwosc z moimi warunkami dostania sie do puli bez pracodawcy, od czego to zalezy?
    Pozdrawiam

  • Cześć, świetny artykuł 🙂 Mam jednak pytanie o kwestię, która nie jest tu poruszana – wymogu posiadania odpowiednich funduszy (proof of funds). Na stronie CIC widnieje informacja, że jedyny wyjątek to „unless you are currently able to legally work in Canada, AND have a valid job offer from an employer in Canada”. Ja pierwszą część zrozumiałem w ten sposób, że trzeba mieć ważne pozwolenie na pracę lub coś takiego, natomiast niektóre źródła podają, że jeśli mamy ofertę pracy to proof of funds nie jest potrzebny. Orientujesz się może jak to rzeczywiście jest? Pozdrawiam.

  • Ja właśnie aplikowalam a mam tylko 320 pkt, czy jest możliwe ze zostanę zaproszona skoro się kwalifikuje na dwa programy?

  • Czesc! Dzieki za proste wyjasnienie tych zawilosci 🙂 Bede starac sie o Express Entry, jednak mam pytanie – dostalam Work&Holiday, wyjazd planuje w kwietniu – czy moge ubiegac sie o EE rownolegle?

  • Witaj Moniko. Bardzo Ci dziękuje za ten post. Mam pytanie dotyczące ECA. W firmie WES poproszono mnie o przesłanie dokumentów nie tylko z uczelni wyższych, ale również ze szkoły średniej. Czy faktycznie jest to niezbędne?

  • No i KAZIA wymiękła, 🙂 -> czy może -> 🙁
    Będąc w USA i słuchając polskiego radia (okazyjnie na szczęście) najbardziej mnie zastanawiało dlaczego Ci ludzie tak bardzo narzekają na kraj w którym mieszkają , a nie wrócą do Polski o której tak mówią , że jest och i ach. No i poznałem parę która wróciła bo była tak zakochana w Polsce. Po kilkunastu miesiącach wrócili „do siebie” bo ludzie im śmierdzieli i były chore urzędy. 🙂

  • Czesc ! Mam 27 lat prawie 91 rocznik . Ukonczylem szkoły zawodowke na kucharza , liceum ogólnokształcące, szkole policealna na ochroniarza osob i mienia, i informatyka lecz nie mam egzaminu z kwalifikacji,i kursy baristy . Mialem praktykę jako kucharz w szkolnej kuchni,i pracuje obecnie na produkcji przedtem na produkcji elektroniki jako pracownik produkcji operator testów frezarki montaż pakowanie , teraz w czechach jako operator maszyn ,komisjoner operator suwnicy , moje języki to komunikatywny angielski i mniej niż podstawowy francuski , troszkę tez poznałem czeskiego ale to jakies nininum czy mógłbym sie ubiegać o pobyt staly od czego zacząć w moim przypadku prosze o kontakt najlepiej na maila

  • Dzień dobry

    Nazywam się Adrian i wraz z dziewczyną i dwójką dzieci mieszkam w Irlandii Północnej (ja 13 lat, dziewczyna 8). Bardzo byśmy chcieli zamieszkać w Kanadzie. Wiele osób mówiło mi o tym, że są szanse na to. Zainteresowałem się tym. Najlepszą szansą na to jest proces Express Entry. Z językiem, a także finansami nie byłoby problemów gorzej już z wykształceniem oraz kwalifikacjami zawodowymi, gdyż oboje mamy ukończone szkoły średnie, a jeśli chodzi o kwalifikacje to ja pracuje jako taksówkarz, dziewczyna w Ikei w restauracji. Nasze zawody są kwalifikowane jako C w procesie EE.

    Piszę do pani dlatego iż przeczytałem na stronie internetowej, że są prowincje w których jest możliwość sponsorowania przez pracodawcę osób nie wykwalifikowanych. Pomyślałem, że to może być szansa dla nas. Również doczytałem się informacji, że pracodawca przez program LMIA.

    Czy mogłaby Pani nam jakoś doradzić?

    Jakie prowincję dają szanse ludziom niewykwalifikowanym? czy program LMIA obejmuje nasze zawody? Czy jest może jakiś inny sposób dla rodzin?

    Bylibyśmy bardzo wdzięczni za odpowiedź na nasze pytania.

    Z pozdrowieniami

    Adrian

  • A co jeśli ktoś jest na własnej działalności?

  • Hej. Mam pytanie które może już tu padło ale bede wdzieczny za pomoc. Staramy sie z narzeczona wyemigrowac do Kanady i jedna agencja Kanadyjska proponuje pomoc za łącznie ok 8000 USD. Czy samemu jest nalrawde tak trudno to wszystko przeprowadzic zeby korzystac z agencji? Dziekije z gory za odpowiedz.

  • Hej! Ja mieszkam od dwóch lat w Irlandii, tutaj jestem rezydentem podatkowym i prauje na pelny etat (social care worker). Wiem, æe dla Irlandczykow working holiday viisa jest [rzsyznawana na 2 lata, dla nas tylko na rok. Mamy zamiar wyjechac, jednak tych programow jest tyle, ze ja juz sie gubie o co moge aplikowac. Czy majac vise working holiday na 12 miesiecy i bedac juz w Kanadzie, bede mogla aplikowac odrazu o PR w ramach express entry? Nie chcialabym byc w sytuacji, gdzie bedziemy musieli wracac poniewaz nie bede miala waznej wizy… Jestem psychologiem (magister), posiadam rok doswiadczenia w pracy jako terapeuta i 1,5 roku jako social care worker. Chcemy wyjechac na jakis czas, na pewno 2 lata a byc moze nawet i zostac. Celujemy w Toronto. Bede wdzieczna za wszelkie odpowiedzi.

    • Witaj Kasia, czy uzyskalas odpowiedzi na pytania w Twoim komentarzu? Ja rowniez rowniez rozwazam wyjazd do Kanady przez IEC i zastanawiam sie, czy mozna aplikowac o PR poprzez EE, bedac juz w Kanadzie.

  • Hej! Dzięki za tak rzeczowy artykuł. Wszystko jasne. Mam jednak pytanie, czy mając doktorat i rok kariery czysto akademickiej mam szansę na prace na kanadyjskiej uczelni? Przyjmują imigrantów na stanowiska wykładowcze?

  • hej tu Monika 😀

    mieszkam obecnie w Australii ale planuję razem z mężem przenieść się do Kanady.
    Teoretycznie kwalifikujemy się na Express Entry ale mam kilka wątpilowości do do dokumentów potrzebnych do przedstawienia doświadczenia zawodowego.
    Agent nam powiedział, że niby tylko list z firmy wystraczy, ale coś nie jestem pewna.
    Wiesz może jakie dokumenty moga być potrzebne do potwierdzenia doświadczenia zadowodowego (pracy)?
    I czy IELTS Academic się nada? bo ponoć tylko General?

    Z góry dziękuję za odpowiedź!

    W ogóle super post, bardzo przejżyście napisany 😀

  • Witam. Generalnie czy jest możliwość aby zostać wybranym w ramach EE ale jako zwykły pracownik fizycnzy? Praca w barze, sklepie, budowlnka? Czy w ramach Federal Skilled Trade są REALNE szanse aby osoba ze „srednim” angielskim dostała Stały Ppbyt?

LEAVE A COMMENT

%d bloggers like this: