KANADYJSKIE LIFESTORY
 

Koszty podróżowania po Kanadzie, czyli na co się przygotować, żeby nie dostać finansowego szoku

Podróżowanie po Kanadzie, nie należy do najtańszych dlatego zanim zdecydujecie się kupić bilet, spakować rzeczy i ruszyć w drogę, to warto rzucić okiem na średnie koszty takiej wyprawy. Oczywiście ile ludzi tyle sposobów na podróżowanie. Opcji jest mnóstwo: drogi hotel, średnio drogie AirBnb, przeciętny motel czy rozbity gdzieś na łonie natury namiot. Podobnie jest z jedzeniem i przemieszczaniem się. Można być naprawdę kreatywnym w tym temacie i tylko nasza wyobraźnia stanowi ograniczenie.

Podróżowanie, poznawanie nowych miejsc stało się moim priorytetem ponad 10 lat temu. To właśnie wtedy uświadomiłam sobie, że przygoda, spotkani na drodze ludzie, widoki, różne smaki i wspomnienia są rzeczami, których nikt mi nie zabierze. Zamiast kupować drogą torebkę wolę poszukać na promocji bilet samolotowy. I nie oceniam, że jedna rzecz jest lepsza od drugiej. Każdy ma ma prawo wyboru. Tak samo jak nie chcę, żeby ktoś oceniał mojego uzależnienia od bycia w drodze czy latania samolotami.

 

GDZIEŚ POMIĘDZY

Moje podróżowanie jest mocno wypośrodkowane. Nie lubię przepłacać, ale czasami nie żałuję sobie na dobre jedzenie czy rzeczy warte zobaczenia. Jeżeli zaoszczędzę na czymś, to nie czuję się winna, kiedy postanowię, na przykład, wykupić sobie lot hydroplanem czy helikopterem, żeby zobaczyć jakieś miejsce z innej perspektywy.  Odkąd podróżowanie stało się moim uzależnienim towarzyszą mi słowa Marka Twaina:

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.

Nie chcę odkładać podróżowania na później, kiedy będę na emeryturze, bo skąd mam wiedzieć czy dożyję do tego czasu? Nie chcę myśleć, że pojadę gdzieś za rok czy za dwa, a teraz posiedzę na czterech literach, bo szukając wymówek zawsze znajdzie się jakiś pretekst. Nigdy nie ma idealnego momentu na zrobienie czegoś, podobnie jest z ruszeniem w drogę. Póki mam siłę, energię, chęci i możliwości chcę odkrywać świat na bieżąco.

 

Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste

 

5 tygodni w drodze

W kwietniu i maju zeszłego roku spędziłam 35 dni jadąc solo i niespiesznie przez Kanadę. Pokonałam ponad 13 tysięcy kilometrów i skrupulatnie notowałam wszystkie wydatki. Miałam określony budżet, który jak zawsze został nieco przekroczony. Nawet po kilku latach mieszkania w Kanadzie i podróżowania po tym kraju, ceny potrafią zaskoczyć. Zwłaszcza w miejscach gdzie widoki zapierają dech w piersiach, a każde zdjęcie wygląda jak idealna widokówka.

Zanim przytłoczę niejedną osobę liczbami, warto zwrócić uwagę, że podróżowałam poza sezonem, więc do cen podanych przeze mnie warto dodać co najmniej 10% więcej, jeżeli planujecie podróżować w okresie czerwiec – wrzesień. Niestety kanadyjski sezon, podobnie jak ten polski, jest bardzo krótki, a co za tym idzie ceny w niektórych miejscach mogą być bardziej wywindowane.

Kanada Góry Skaliste

 

Spragniony samochód

Bez benzyny daleko bym nie ujechała, dlatego wiedziałam, że na niej za dużo nie zaoszczędze. Ile mój spragniony samochód będzie jej chciał, tyle dostanie. I tak jak pisałam wcześniej z jednym postów „Samochodem przez Kanadę. Na co zwrócić uwagę jadać na kanadyjski road trip”, pierwsze kilka dni jazdy było benzynowym szokiem. Wiedziałam ile mój samochód pali. Niestety nie mało, bo średnio 13 litrów na 100 kilometrów. Wiedziałam też ile tysięcy kilometrów mam przed sobą. Dwie wizyty dziennie na stacji benzynowej to jednak dużo i zajęło mi kilka dobrych dni, żeby przyzwyczaić się do porannego i wieczornego tankowania. Każdy rachunek za benzynę był w okolicach $80, więc bywały dni, kiedy wydawałam na benzynę więcej, niż na jedzenie i spanie razem wzięte. Mój budżet nie przypominał worka bez dna dlatego też musiałam oszczędności znaleźć w innych częściach podróży.

Benzyna stanowiła 25% całkowitych kosztów podróży przez Kanadę i była zaraz obok noclegów jej najdroższą częścią.

Oczywiście, podróżowanie w pojedynkę samochodem, który pali jak mały smok, nie jest najmądrzejszym sposobem na tego typu wyprawę. Moja trasa połączona była jednak z projektem fotograficznym i „Love Across Canada” i zależało mi na dużej elastyczności i mobilności.

Ile kosztował średnio 1 litr benzyny? W Ontario i na preriach, czyli w Manitobie i Saskatchewan było to $1.25 – $1.30. W Ontario, im bardziej na północ tym bardziej robiło się drożej.

W Albercie tankowanie stało się czystą przyjemnością, ponieważ benzyna była tam najtańsza. Średni koszt 1l benzyny w Albercie, w tamtym czasie, to $1.20. Po wjechaniu do Kolumbii Brytyjskiej ceny znacznie podskoczyły w górę i doszły one nawet do $1.50 za 1 litr.

Na samą benzynę wydałam równo $1,908.12! Miałam dużo szczęścia, że podczas całej trasy mój samochód nie zawiódł mnie ani razu. Nie dostałam też ani jednego mandatu i tak naprawdę tylko regularnie dokarmiałam mój samochód oktanami. Obecnie, czyli 1 kwietnia 2019 cena benzyny w Toronto około $1.23. Zawsze aktualne ceny benzyny w Kanadzie można sprawdzać na stronie Gas Buddy.

Dosyć sporym kosztem były też promy na które zabierałam samochód. Jeden z Vancouver do Nanaimo na Wyspie Vancouver i z Victorii, na Wyspie Vancouver z powrotem do Vancouver. W drodze powrotnej postanowiłam też przejechać przez moją ulubioną Manitoulin Island i spędzić na niej noc. Łącznie na promy wydałam $214.

Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste

Kanada Góry Skaliste

 

Kanadyjskie noclegi

W drogę wyjechałam na początku kwietnia. W Toronto wiosna powoli się budziła, ale już 400 kilometrów na północ, w Sudbury, zaczęłam odczuwać zimę, która jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Z każdym kilometrem temperatura zaczęła spadać, aż w końcu doszła do -27’C. Zaczęłam robić coraz krótsze postoje, ponieważ za każdym razem, kiedy wychodziłam z samochodu zimne powietrze wbijało się w moją twarz jak igły. Kwietniowa zima towarzyszyła mi przez kolejne 10 dni. Ruszając w drogę planowałam co kilka dni spać w samochodzie, tak dla oszczędności, ale arktyczne temperatury na trasie spowodowały, że nie brałam pod uwagę zamienienia się w kostkę lodu. Do tego doszło też codzienne zmęczenie. W pierwszym tygodniu pokonywałam każdego dnia ponad 750 kilometrów, a jedyne czego pragnęłam wieczorem, to ciepła kąpiel i łóżko.

Jadąc przez Ontario nie wiedziałam dokładnie, gdzie dotrę na koniec każdego dnia dlatego też zrezygnowałam z opcji AirBnb, które i tak było bardzo ograniczone. Zdecydowałam się na spanie w motelach, które jak się okazało nie robiły się tańsze wraz z oddaleniem się od Toronto.

Przez 35 dni spałam 6 nocy w 6 motelach, głównie w Ontario. Przetestowałam 13 różnych AirBnb i łącznie spędziłam w nich 19 nocy. Trzy noce, w tym dwie w Jasper, spędziłam w hotelu, tylko dlatego, że wszystkie inne opcje były zajęte. 7 nocy spędziłam za $0 u moich znajomych w Calgary i u kuzynki w Edmonton. Na noclegi w trasie wydałam łącznie $1,898.98.

Średni koszt nocy w motelu to $102, średniej jakości hotelu $105, a w AirBnb, to $51. Średnio na jedną noc, nie licząc tych darmowych, wydałam $86.

Najdroższe noclegi były w Tofino na Wyspie Vancouver, gdzie noc w Airbnb kosztowała mnie $107 i była to jedna z tańszych opcji. Najlepsze cenowo i jakościowo Airbnb upolowałam w Winnipeg, gdzie jedna noc kosztowała mnie $31 i w Kelownie, gdzie za $41 za noc miałam dostępny praktycznie cały dom, ponieważ byłam w nim jedynym gościem. Mój Airbnbowy mały koszmar doświadczyłam w Regina, w Saskatchewan, gdzie przyjechałam na miejsce i właścicielka, której nie było w domu, zapomniała o mojej rezerwacji. Jak się później okazało wszystko w jej domu się „lekko” kleiło, a jej małe dziecko potrafiło wydobyć z siebie sporo decybeli. Na szczęście zawsze mam ze sobą zatyczki do uszu, które pozwoliły mi przespać kilka godzin, a skoro świt czmychnęłam z domu zanim ktokolwiek się obudził.

Ogólnie moje doświadczenie z kanadyjskim AirBnB było pozytywne. Z czasem nauczyłam się jednak, że warto dobrze wczytać się w opinie. Podróżowałam sama, więc doświadczenia innych kobiet były dla mnie istotne. Nauczyłam się też, że opinie na AirBnB pojawia się tylko wyłącznie, jeżeli obie strony je napiszą. Dlatego często nie widać tych negatywnych, a te pozytywne zakrzywiają obraz przedstawiając dane miejsce w dobrym świetle. Warto też zwrócić uwagę na aktualne opinie i na datę ostatniej dobrej opinii. Może się okazać, że osoba u której chcemy nocować dostała ostatnią opinię rok czy dwa lata temu, a to już powinno wzbudzić w nas podejrzenia.
Miałam dwa przypadki, kiedy raz kobieta, a raz mężczyzna udawali w profilu, że mają partnerów i że z nimi prowadzą AirBnb. Kobieta robiła to, jak się później okazało dla bezpieczeństwa, a mężczyzna pewnie, żeby nie odstraszyć podróżujących kobiet. Śpiąc w Airbnb w którym nie czułam się bezpiecznie, a na 13 miejsc, czułam się tak w dwóch z nich, miałam zaraz obok siebie spray na niedźwiedzie plus Norbert zawsze znał adres miejsca w którym zostawałam. Nie wiem czy pomogłoby to w czymkolwiek, ale na szczęście nie doszło do niczego. Pewnie moja wyobraźnia działała nieco bardziej niż normalnie. Uważam jednak, że i tak warto mieć jakieś zabezpieczenia.

Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste

 

Zjadłam mniej niż mój samochód

Podobnie jak z noclegami czy poruszaniem się podczas podróży, rownież w przypadku jedzenia można wydać miliony monet, albo przetrwać na bułce i bananie. Wszystko zależy od naszego budżetu i stylu podróżowania. W kwestii jedzenia chciałam zachować rozsądek, ale jednocześnie nie żałować sobie na rzeczy, które lubię. Na początek zaopatrzyłam się w przenośną lodówkę, którą co 2 – 3 dni uzupełniałam w owoce i warzywa, które przegryzałam w czasie jazdy samochodem. Większość śniadań przygotowywałam sama. Niezależnie od tego czy spałam w motelu, hotelu czy Airbnb. Dwa pozostałe posiłki czyli lunch i obiad najczęściej jadłam na trasie, albo na mieście. Wydałam $0 na herbaty, ponieważ zawsze miałam swój kubek termiczny i w Tim Hortons czy innym miejscu prosiłam o wrzątek do którego wrzucałam sobie swoją saszetkę herbaty czy ziół. Podobnie było z kawą. Mój podróżniczy ekspres do kawy mnie nie zawiódł. Pomimo tego średni koszt jedzenia na jeden dzień to $45! Oczywiście, jeżeli ktoś jest bardzo zdolny i zdeterminowany zawsze może zmniejszyć tę kwotę o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dolarów.

Blog o życiu w Kanadzie

 

Pierdoły i przyjemności

Nie należę do osób, które kupują dużo pamiątek w czasie podróży. Moją największą pamiątką są zawsze zdjęcia i wspomnienia. Dlatego jedną z rzeczy, które planowałam zrobić jeszcze przed wyjazdem w trasę był lot helikopterem, w okolicach Columbia Icefield. Około 20 minutowy lot, z lądowaniem i godzinnym spacerem po lesie otoczonym górami i miejscem koło pilota. Wszystko to kosztowało $365.35 i było tego całkowicie warte! Jeżeli ktoś będzie planował zobaczenie Gór Skalistych z góry, to polecam Rockies Heli Canada.
Z innych „ekstrawaganckich” finansowo rzeczy przebiegłam bieg górski w Squamish w Kolumbii Brytyjskiej do którego wpisowe kosztowało $70, kupiłam rycinę w Tofino od tamtejszej malarki, którą poznałam osobiście, w drodze powrotnej spędziłam cały dzień w SPA w Winnipeg, kupiłam roczne pozwolenie na wjazd do parków narodowych – $67.70 i po drodze zostawiłam w miejscach w których spałam dwie poduszki i musiałam je zastąpić. Moja własna poduszka z podszewką była jedyną rzeczą, która sprawiała wrażenie domu, daleko od domu. Można sobie na to tylko pozwolić jak się podróżuje swoim samochodem.

Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste

 

Małe podsumowanie dla osób, którym nie chce czytać się całego tekstu, albo zapomniały już liczby o których pisałam:

Średni, dzienny koszt jedzenia podczas mojej podróży, to $45 na jedną osobę

Średni koszt 1 noclegu $86

Średni, dzienny koszt benzyny $54.5

Średni koszt na wstępy i inne turystyczne atrakcje, to $17 dziennie

Na moją 35 tygodniową podróż i projekt „Love Across Canada” przeznaczyłam nie mało pieniędzy, ale nikt nie zabierze ode mnie tego doświadczenia, tych poznanych ludzi, miejsc, które miałam okazję zobaczyć po raz pierwszy, albo po raz kolejny. Czy mogłabym bardziej przycisnąć pasa i wydać mniej pieniędzy? Pewnie tak. Na szczęście podróżować można na różne sposoby i wiele zależy od tego czego my sami chcemy, albo na co możemy pozwolić sobie w danym momencie. Podróżowanie nie jest tanie, ale często jest tańsze niż nam się wydaje. Tylko od nas zależy co będzie naszym priorytetem i ile odkryjemy tego świata, który z każdym nowym miejscem, które zobaczę wydaje mi się jeszcze bardziej nieodkryty.

Kanada Góry Skaliste Kanada Góry Skaliste

 

Warto wiedzieć:

Aktualne ceny benzyny w Kanadzie można sprawdzać na stronie Gas Buddy.

Najtańsze noclegi można znaleźć na AirBnb

Parki Narodowe, jeżeli podczas podróży odwiedzasz więcej niż jeden park, to zdecydowanie warto wykupić roczne pozwolenie na wjazd do wszystkich parków narodowych. Rodzinny, roczny wstęp do jednego z wybranych parków (do 7 osób w jednym samochodzie) kosztuje $78.50, albo $136.40 za cały rok do wszystkich parków narodowych. Lista wszystkich parków narodowych w Kanadzie znajduje się TUTAJ , a TUTAJ można znaleźć ceny wszystkich passów.

Wynajem auta, poruszając się w dwie albo więcej osób i chcąc mieć elastyczność podróży warto pomyśleć nad wynajmem auta. Osobiście zawsze korzystam ze sprawdzonych wypożyczalni tylu Hertz, Enterprise czy Budget. Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu , które czasami może kosztować nas dziennie więcej niż samochód. Niektóry karty kredytowe takie jak AMEX posiadają ubezpieczenie, które pokrywa wynajmowane samochody. Przed wyjazdem dowiedz się czy Twoja karta może posiada takie ubezpieczenie. Jeżeli wynajmujesz samochód przez strony pośredniczące takie jak Expedia czy Kayak wykupując ubezpieczenie przy rezerwacji samochodu kupujesz ubezpieczenie u pośrednika. Oznacza, to że w momencie wypadku wypożyczalnia nie będzie się kontaktowała z ubezpieczycielem, tylko przez Ciebie. Osobiście zawsze wykupuję ubezpieczenie od wypożyczalni przy odbiorze samochodu, nawet jeżeli rezerwacji dokonam przez Expedia. Nie zawsze wypożyczenie auta z lotniska jest najdroższą opcją. Średni, dzienny koszt wypożyczenia ekonomicznego samochodu z ubezpieczeniem, to około $100.

Written by

Osiem lat temu postanowiłam zamknąć swoje, dosyć, poukładane życie w Polsce i przez rok pomieszkać w kraju który ludziom kojarzy się z zimnem, liściem klonowym i pięknymi krajobrazami. Moją przygodę z Kanadą rozpoczęłam w Edmonton, skąd po trzech tygodniach, przeniosłam się do Toronto, gdzie dalej mieszkam. Ciągle szukam nowych wrażeń i bodźców. Jestem uzależniona od podróżowania, fotografowania, a moja lista rzeczy do zrobienia rośnie z każdym dniem. Zapraszam do polubienia 6757km na facebooku i śledzenia co dzieje się w Kraju Klonowego Liścia. A dzieje się sporo! Monika

Latest comments
 • Super, że ruszyłaś pisanie nt swojej podróży, która może być bądź jest inspiracją dla innych. Czekamy na kolejne wpisy! Pozdrawiam, Nina

 • Super Podróż Monika, Gratulacje. W 2017 w raz z dziewczyną podróżowaliśmy po Rockie Mountainds + Vancouver Island przez 3 tygogodnie. Koszty podróży na 1 osobę / dzień:
  Noclegi – 40$
  Auto (Honda Accourd) – 25$
  Paliwo – 5-10$
  Jedzenie – 25$
  Reszta – 15$

  Pozdrawiam

 • Bardzo ciekawy i interesujący post. Czekam na więcej 🙂

 • Własnie planuje swój wyjazd we wrześniu do Kanady. Z uwagi na ograniczony czas to będzie tylko Alberta i BC. Twój blog jest bardzo pomocny. W oparciu o te teksty będę planował wyjazd. Pozdrawiam.

 • Za dwa tygodnie lecimy do Kanady, zobaczyć czy sie w niej zakochamy. w planach mamy Alberte, Toronto i Niagare. Jakies wskazówki?

 • Takie zestawienia są bardzo przydatne, ponieważ wiele osób jest świadomych tego, że Ameryka jest drogim krajem, jednak nie do końca wiadomo, jaki budżet jest potrzebny na taki wyjazd. To bardzo pomaga w planowaniu tego typu podróży.

 • Bardzo podoba mi się Kanada, zwłaszcza z tymi górskimi krajobrazami. Myślę, że kiedyś uda mi się zaplanować taki dłuższy roadtrip, żeby móc wszystko na spokojnie pozwiedzać – na pewno będę kierować się tymi wskazówkami, bo wyczytałam z tego wpisu wiele praktycznych informacji.

 • Piękne miejsca, piękne życie macie. Zazdroszcze, ja co roku lubię się wybrac na rejs albo na Regaty. Regaty to nie tylko wyścig morskich jachtów, ale i również na spokojnie mozna się zabawić w żeglarskim klimacie 🙂

 • Świetny artykuł, bardzo pomocny. Mam nadzieję wkrótce wybrać się do Kanady jak to całe Covid`owe szaleństwo się skończy.

LEAVE A COMMENT

%d bloggers like this: