Startując ramach International Experience Canada i decydując się na roczny wyjazd do Kanady, jesteśmy pełni podekscytowania, i mamy wrażenie jakby nasz poziom adrenaliny osiągnął najwyższy z możliwych limitów. Wiem, bo sama kilka lat temu czekałam na upragniony list mówiący o tym, że mogę spakować walizkę i ruszyć w wielką, nieznaną przygodę do Kraju Klonowego Liścia.
I pomimo tego, że przed wyjazdem zaplanowałam kilka rzeczy, to na swojej kanadyjskiej drodze, nie raz, robiłam wielką, zdziwioną minę. Podatki przyczyniły się do jednej z nich. No bo kto o nich myśli ruszając w niekiedy życiową podróż? Teraz jednak wiem, że Banjamin Franklin, to był mądry człowiek i prawdą jest, że życiu możemy być pewni jedynie dwóch rzeczy: podatków i śmierci.
Kilka faktów o kanadyjskich podatkach
Przyjeżdżając do Kanady w ramach IEC i pracując legalnie musisz rozliczyć się z podatków. Jeżeli tego nie zrobisz, to uwierz mi, że Canada Revenue Agancy, czyli kanadyjski urząd skarbowy, na pewno Cię znajdzie! Wysokość podatków płaconych w Kanadzie waha się pomiędzy 15, a 29%, a czas na ich rozliczenie masz do 30 kwietnia każdego roku. Kanadyjski rok rozliczeniowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia i jeśli w tym czasie byłeś zatrudniony poza granicami Kanady, to ten przychód również musi być uwzględniony w kanadyjskim zeznaniu podatkowym. I na koniec dobra wiadomość, ku pokrzepieniu serc:
Średni zwrot podatku dla osób, które nie są mieszkańcami Kanady, a pracują tutaj legalnie, to około $904.
Jesteś już nieco zgubiony? Podrzucam mały przykład.
Załóżmy, że przyjchałeś do Kanady, w ramach IEC, w czerwcu 2016 i w tym miesiącu zacząłeś legalną pracę. Twoje zatrudnienie w Polsce skończyło się w maju 2016, kilka tygodni przed przyjazdem do Kanady:
- Do 30 kwietnia, 2017 powinieneś złożyć kanadyjską deklarację podatkową, uwzględniając w niej netto przychód z Polski (lub innego kraju w którym pracowałeś w danym roku podatkowym). Nie oznacza to jednak, że Twój polski przychód zostanie kolejny raz opodatkowany. Kwota ta jednak wpłynie na sumę wolną od podatku, która w Kanadzie, w roku 2016, wynosi $11,474.
- Co to jest ta kwota wolna od podatku? Kanadyjski urząd skarbowy pozwoli Ci nie płacić podatku, jeśli Twoje zarobki nie będą większe niż $11,474. W tym przypadku ważne jest, żeby 90% Twojego przychodu, w danym roku rozliczeniowym, było zarobione przez Ciebie w Kanadzie. Jeżeli Twój przychód z innego kraju wynosi 10% lub mniej tego co zarobiłeś w Kanadzie, to jest to mały powód do radości. Niestety, w momencie kiedy poza Kanadą zarobiłeś więcej niż 10% twojego kanadyjskiego przychodu, to nie będziesz w stanie zakwalifikować się do kwoty wolnej od podatku.
- Jeśli będzie przysługiwał Ci zwrot od podatku, to otrzymasz go po około 4 miesiącach. Tyle trwa okres oczekiwania, kiedy rozliczasz się w Kanadzie z podatków po raz pierwszy.
- W czerwcu 2017 wygasa Twoje pozwolenie o pracę w ramach International Experience Canada i wracasz do Polski. Pamiętaj jednak, żeby nie zapomnieć rozliczyć się z podatków za rok 2017! Inaczej, wcześniej wspomniana Canada Revenue Agency, może nieco uprzykrzyć Ci życie.
Nie zapomnij o TD1
Jeżeli zaczynasz pracę w Kanadzie po raz pierwszy, to pracodawca da Ci do wypełnienie formę TD1. Większość informacji, która jest w niej zawarta nie będzie dotyczyła Ciebie, jednak jeden punkt, znajdujący się na drugiej stronie, jest bardzo ważny i to od jego zaznaczenia będzie zależało, to czy zapłacisz odpowiednią wysokość podatków w Kanadzie. Jest to punk dotyczący Non – residents, czyli wypełniają go osoby, które nie są stałymi mieszkańcami Kanady. Jeżeli przebywasz na rocznej, dwuletniej wizie pracowniczej w ramach International Experience Canada, to nie jesteś stałym mieszkańcem Kanady.
Pytanie brzmi czy 90% dochodu było zarobione w Kanadzie, jeżeli tak,to zaznacz pole YES. W momencie, kiedy zarobiłeś 10% lub więcej łącznego przychodu poza Kanadą, to zaznaczasz pole NO i niestety nie kwalifikujesz się do kwoty wolnej od podatku.
TD1 jest formą federalną, czyli rządową. Oprócz niej musisz wypełnić również formę prowincjonalną (TD1BC, TD1AB, TD1ON etc.) Oczywiście rodzaj formy prowincjonalej uzależniony jest od prowincji w której pracujesz/ pracowałeś będąc w Kanadzie. Formy prowincjonalne możesz znaleźć TUTAJ.
Jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia podatku w Kanadzie?
Tak naprawdę, żeby rozliczyć podatki w Kanadzie potrzebujesz dwóch dokumentów. Numer SIN, czyli Social Insurance Number, który mówi o tym, że przebywasz legalnie w Kanadzie. Oprócz tego Twój pracodawca ma obowiązek do końca lutego każdego roku, wręczyć Ci T4, czyli Statement of Remuneration Paid. T4 zawiera informacje dotyczące ilości zarobków oraz zapłaconego przez Ciebie podatku w danym roku rozliczeniowym. T4 jest niezbędne do wypełniania deklaracji podatkowej. Jeżeli w trakcie Twojego pobytu w Kanadzie byłeś zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, to od każdego z nich musisz otrzymać T4.
Przyjrzyjmy się T4 trochę bliżej i co oznaczają poszczególne rubryki?
Rubryka numer:
14 – mówi ile zarobiłeś w danym roku u pracodawcy.
22 – wysokość podatku dochodowego, który zarobiłeś
16 – ten podatek nazywa się CPP, czyli Canadian Pension Plan. I jest to podatek który został odprowadzony na Twoją emeryturę.
18 – EI, czyli Employers Insurance. Ten podatek idzie na osoby, które są na bezrobociu.
Którą kwotę możesz odliczyć od podatku?
W tym przypadku ważne są rubryki: 22, 16 i 18.
Ogólnie mówiąc, jeżeli Twoje zarobki były niższe niż $11,474, czyli kwota wolna od podatku w 2016 roku, to wtedy zostanie Ci zwrócona prawie cała kwota podatku, którą zapłaciłeś w danym roku rozliczeniowym. Oczywiście, jeżeli Twój przychód poza Kanadą będzie wynosił mniej niż 10% zarobków kanadyjskich.
Zwrot podatków w Kanadzie zależy od nadpłacenia trzech podatków: dochodowego, CPP (Canadian Pension Plan) oraz EI (Employers Insurance)
Co można rozliczyć od podatku nie będąc rezydentem kanadyjskim?
Nie będąc stałym mieszkańcem Kanady nie masz niestety wielu ulg podatkowych. Warto jednak zbierać wszelkie opłaty za szkołę np. kursy językowe, paragony za opiekę medyczną, komunikację miejską i wydatki, które poniosłeś w związku z pracą.
W jaki sposób można rozliczyć się z podatków w Kanadzie?
Zrób to sam z Canada Revenue Agency
Nie wiem czy znam osobę, którą lubi wypełniać podatki, wtajemniczać się we wszystkie przepisy, ulgi i inne kruczki, które nie ułatwiają nam całego procesu. Po raz pierwszy, rozliczałam się z kanadyjskich podatków w 2012. Do dziś mam przed oczami, jak z butelką wina i z podatkowym kompanem, Michałem, siedzieliśmy kilka godzin na podłodze, w moim wynajmowanym pokoju, i trochę się nagłówkowaliśmy przy każdej rubryce. Później wszystkie formy wysłałam do Canada Revenue Agency i grzecznie czekałam na efekty naszego wypełniania. Niestety, jak się okazało nie byliśmy ekspertami podatkowymi i zrobiliśmy kilka małych błędów, które potem ciągnęły się za mnę przez jakiś czas. I pomimo tego, że pracownicy kanadyjskiej wersji urzędu skarbowego są bardzo mili, to uwierzcie mi nie chcecie mieć z nimi nic do czynienia.
Użyj eksperta, takiego jak Taxback.com
Na rynku kanadyjskim jest wiele firm specjalizujących się w rozliczeniach podatkowych. Jak jednak znaleźć tą jedyną, która zagwarantuje Ci, że Twoje rozliczenie podatkowe będzie bezbłędne? Przede wszystkim dobrze jest znaleźć firmę, która ma wieloletnie doświadczenie i jest zaznajomiona ze wszystkimi przepisami, które zmieniają się niekiedy szybciej niż pogoda. Taxback.com jest firmą, która bezpłatnie oszacuje Twój zwrot podatku dochodowego. Całodobowy kontakt z doradcami sprawia, że nawet jeżeli rozliczasz Twoje podatki kanadyjskie będąc już w Polsce, to nie musisz patrzeć na zegarek i obliczać, która godzina jest w Kanadzie i czy ktoś odbierze Twój telefon.
Poza tym doradcy Taxback.com mówią w 22 językach i na pewno znajdzie się osoba, która odpowie na pytania w preferowanym przez Ciebie języku. Jeżeli, po wstępnym obliczeniu Twoich podatków wyniknie, że nie przysługuje Ci zwrot podatku, to Taxback.com nie pobierze żadnej opłaty! Jeśli należy Ci się zwrot podatku to opłata pobierana jest dopiero w momencie otrzymania zwrotu z CRA, czyli do tego czasu, nie ponosisz żadnych kosztów! Poza tym Twój zwrot może zostać przesłany na jakiekolwiek konto bankowe, oznacza to, że nie musisz być już w Kanadzie, żeby dostać przysługujące Ci pieniądze.
Szybki kalkulator do obliczenia Twojego zwrotu podatku w Kanadzie:
Ann | 30 stycznia 2017
|
właśnie zmartwił mnie fakt, że trzeba ujawnić kwotę zarobioną w Polsce w danym roku, przed przyjazdem do Kanady.. pani z biura podatkowego stwierdziła, że nie ma po co tego robić, więc nie uzupełniliśmy tych luk w naszych zeznaniach za 2015 rok ;/
whosSylwa | 31 stycznia 2017
|
Im więcej czytam, tym bardziej chce przenieść się do Kanady. Blog jest świetny, „przeprowadza za rękę” przez wszystkie istotne etapy. W tym roku mam zamiar załatwić wszystkie formalności i lecimy 🙂 Z taką instrukcją obsługi Kanady na pewno dam radę 🙂 Pozdrawiam.
Monika Grzelak | Author | 22 lutego 2017
|
Sylwia, dzięki za miłe słowa i zapraszam częściej 🙂
Dawid | 3 lutego 2017
|
Wow! Skąd ta informacja o braku kwoty wolnej od podatku przy zarobkach powyżej 10% dochodu kanadyjskiego? Nie mogę sie tego nigdzie doszukać a przybliżone wyliczenie przez turbotax to 500 cad…
Mateusz | 20 kwietnia 2017
|
Monika, a czy Ty używałaś tej firmy do rozliczenia podatku czy nie?
Mateusz | 20 kwietnia 2017
|
Dlaczego wlasnie ją polecasz, widziałem wiele negatywnych opinii na internecie odnośnie tej firmy. Proszę o odpowiedź.
Monika Grzelak | Author | 21 kwietnia 2017
|
Mateusz polecam ją, ponieważ wiem, że robią dobrą robotę. A to, że pojawiają się negatywne opinie, to akurat nie oznacza, że za każdym razem robią coś źle.
Żaneta | 3 lutego 2018
|
Czy ta kwota wolna od podatki to kwota brutto czy netto? Miesięczna, czy roczna? Tego nie uwzględniłaś w tym poście.
Justyna | 15 marca 2019
|
Witam,
mam pytanie w związku z TD1. Jestem już w Kanadzie i w tym roku podjęłam pracę tutaj. Wiem już, że będę pracować tylko kilka miesięcy 3 albo 4. Potem wracam znów do Polski. Zastanawiam się jak w takim razie określić już dziś czy zarobki w Kanadzie to 90% mojego dochodu rocznego?Możliwe, że będę jeszcze pracować w Polsce jak wrócę.
Anna | 5 stycznia 2021
|
Dzień dobry
Do rozliczenia kanadyjskiego podatku dochodowego uzyskane w Polsce dochody trzeba wykazać BRUTTO, a w tym artykule podkreślone jest netto.
Dla udowodnienia wklejam link
https://www.canada.ca/en/revenue-agency/services/tax/individuals/topics/about-your-tax-return/tax-return/completing-a-tax-return/personal-income/line-11500-other-pensions-superannuation/line-11500-pensions-a-foreign-country.html
Paweł | 8 maja 2021
|
Bardzo przydatny wpis! Trzeba znać wszelkie kwestie związane z prawem podatkowym w kraju, w którym się rozliczamy. Nie jest to łatwa rzecz, zwłaszcza jeśli chcemy uwzględnić jakieś ulgi, jednak jest to konieczność każdego podatnika.