KANADYJSKIE LIFESTORY
 

Święta w wersji kanadyjskiej

Przyznam szczerze, że trudno jest podejść do tematu kanadyjskich świąt. Kraj Klonowego Liścia zbudowany jest na emigrantach i w zależności od pochodzenia czy wiary święta te obchodzone są przez każdego nieco inaczej. W Kanadzie są jednak też Kanadyjczycy, którzy żyją tutaj od kilku pokoleń i pewne tradycje zostały przetarte, albo po prostu bardzo zamerykanizowane. Dzisiaj wezmę pod lupę przeciętnego Kanadyjczyka i postaram się opowiedzieć jak wyglądają święta w kanadyjskim domu. Dajmy na to pod dachem rodziny Smith, bo to taki Kowalski w wersji kanadyjskiej.

 

Jingle Bells od Halloween

Sklepy, telewizja, radio, reklamy zaczynają przypominać Kanadyjczykom o nadchodzących świętach zaraz po Halloween, czyli od 1 listopada. W tym roku pierwsze dekoracje świąteczne zauważyłam już w połowie października. Jak widać jest to bardzo płynne. Pomimo tego, że klimat świąteczny budowany jest prawie 2 miesiące przed Bożym Narodzeniem, to mam wrażenie, że wielu Kanadyjczyków zostawia świąteczne przygotowania na ostatnią chwilę. Wigilia, przez przeciętnego Kanadyjczyka, traktowana jest jako dzień do zrobienia ostatnich zakupów, więc jeżeli ktoś nie lubi wszechobecnych tłumów, szukania miejsca parkingowego przez godzinę czy korków na ulicach, to lepiej pozostać w domu.

 

Happy Holidays!

Kanadyjczycy są bardzo poprawni w swoim zachowaniu. Po kilku latach mieszkania w Kanadzie wiem, że zajmuje naprawdę sporo czasu, żeby przełamać pierwsze, kanadyjskie lody. A jak wiadomo zima tutaj jest sroga, więc jest co łamać. Ta poprawność widoczna jest również w składaniu życzeń świątecznych. Tradycja wysyłania kart świątecznych czy ich dołączania do prezentów jest w Kanadzie ciągle żywa. Osobiście uwielbiam wysyłać kartki czy pocztówki i uważam, że mają one inną moc niż wpadające setkami życzenia na Facebooku. Kartki są bardziej osobiste i wymagają nieco więcej wysiłku, niż niż tylko napisanie kilku wyrazów i wciśnięcie przycisku „Wyślij”. Ale wracając do tematu. Kanadyjczycy składając życzenia świąteczne czy wysyłając je w wersji papierowej zwracają uwagę na to czy na kartce napisane jest Merry Christmas czy Happpy Holidays. Dlaczego? Nie jest rzeczą oczywistą, że w Kanadzie wszyscy obchodzą święta Bożego Narodzenia. Bardziej oczywiste jest, że z ich powodu mają przerwę świąteczną. Dlatego, jeżeli nie mamy pewności czy dana osoba obchodzi te same święta co my, lepiej wysłać kartkę z napisem Happy Holidays. Podobnie jest ze składaniem życzeń przypadkowym osobom.

Quebec City Kanada

 

Słodkie budowanie

Kilka dni przed świętami bardzo popularne jest budowanie domów z piernika, czyli Gingerbread Houses. Zazwyczaj całą strukturę można kupić w sklepie spożywczym za około $10 – $15, razem z przyborami do dekorowania, czyli z polewą lukrową i kolorowymi cukierkami. Ja dopiero w tym roku, po raz pierwszy, porwałam się na słodkie budowanie. Poszłam nieco na łatwiznę, ponieważ kupiłam gotowy domek i kreatywnie go przystroiłam. Muszę przyznać, że jest to bardzo relaksujące zajęcia, które na chwilę pozwala zapomnieć o świątecznym pośpiechu. Myślę, że w przyszłym roku odważę się na zakup piernikowego domku w częściach, a kto wie może za dwa lata upiekę go sama! Kto mnie zna, ten wie, że jest to bardzo optymistyczne i raczej nierealne!

Mój pierwszy, piernikowy domek.
Święta w Kanadzie

 

Pierwszy i ostatni dzień świąt

Kanadyjczycy nie zasiadają do wigilijnego stołu i nie obdarowują się upominkami 24 grudnia. Dopiero Christmas Day, czyli 25 grudnia jest dniem do świętowania. Z samego rana, jeszcze w piżamach, odbywa się odpakowywanie prezentów, które zostały zostawione pod choinką przez Św. Mikołaja. Kolejna część dnia, to kolacja świąteczna, do której zasiadają wszyscy bliscy. Zaczyna się ona około godziny 17 – 18, a na stole można znaleźć dania podobne do tych serwowanych w czasie Świąt Dziękczynienia, czyli nadziewany indyk, gotowane warzywa, ziemniaki i sos pieczeniowy. Bardzo popularnym, deserowym trunkiem jest Eggnog. Każdego roku, w okresie świątecznym, Kanadyjczycy wypijają prawie 4 miliony litrów tego napoju, czyli jak na naród liczący 36 milionów ludzi to sporo! Co to takiego jest Eggnog? To słodki napój na bazie żółtek, mleka z dodatkiem wanilii, cynamonu, miodu i gałki muszkatałowej. Jak ktoś ma powyżej 18 lat, może spróbować jego dorosłej wersji czyli spiked Eggnog, który zawiera procenty w postaci rumu. Pycha!

Jak Kanadyjczycy się najedzą, napiją, trochę nacieszą się prezentami, to często decydują się na spędzenie swojego pierwszego i ostatniego dnia świąt w kinie, albo wybierają się na łyżwy. Jedynie te dwa miejsca są otwarte 25 grudnia. Większość z nich pilnuje jednak czasu, ponieważ 26 grudnia czeka ich pobudka z samego rana.

 

Zakupowe szaleństwo

26 grudnia, to Boxing Day, czyli dzień, a obecnie już tydzień wielkich, poświątecznych wyprzedaży. Centra handlowe otwierają się skoro świt, często o 7 – 8 rano. A tłum ludzi jest w stanie koczować przed drzwiami wejściowymi kilka godzin przed ich otwarciem. Osobiście, raz wybrałam się na kanadyjski Boxing Day. Było to podczas mojego pierwszego roku w tym kraju i po odwiedzeniu jednego sklepu skapitulowałam. Trzeba mieć dobre oko, cierpliwość, niekiedy siłę w łokciach, żeby znaleźć coś dla siebie. Za każdym razem trzeba odstać swoje do przymierzalni, albo do kasy. Ale jak ktoś lubi wielkie promocje, to może tego dnia poczuć się jak w raju!

 

Najważniejsze rodzina

Niezależnie od tego w jaki sposób obchodzimy święta, kiedy je obchodzimy, czy kończą się one totalnym konsumpcjonizmem, to tak naprawdę ich najważniejszą częścią jest spędzenie ich w gronie bliskich nam osób. I również dla Kanadyjczyków, ten element jest najważniejszy. Spotkanie się z rodziną, niespieszna rozmowa, zjedzenie wspólnego posiłku i spędzenie ze sobą czasu, którego tak często nie mamy dla siebie jest bezcenne, niezależnie od tradycji świątecznej.

Powiem Wam, że dopiero w Kanadzie Święta Bożego Narodzenia nabrały dla mnie innego wymiaru. I nie ze względu na tutejsze tradycje, a dlatego, że nie zawsze jestem w stanie spędzić je z bliskimi osobami w Polsce. Mam wrażenie, że właśnie przez to doceniam je jeszcze bardziej. Dlatego życzę Wam, żebyście w te święta zatrzymali się na chwilę i pomyśleli, która ich część jest dla Was najpiękniejsza. Wesołych Świąt! 🎄🎅🏽

Written by

Osiem lat temu postanowiłam zamknąć swoje, dosyć, poukładane życie w Polsce i przez rok pomieszkać w kraju który ludziom kojarzy się z zimnem, liściem klonowym i pięknymi krajobrazami. Moją przygodę z Kanadą rozpoczęłam w Edmonton, skąd po trzech tygodniach, przeniosłam się do Toronto, gdzie dalej mieszkam. Ciągle szukam nowych wrażeń i bodźców. Jestem uzależniona od podróżowania, fotografowania, a moja lista rzeczy do zrobienia rośnie z każdym dniem. Zapraszam do polubienia 6757km na facebooku i śledzenia co dzieje się w Kraju Klonowego Liścia. A dzieje się sporo! Monika

Latest comments
  • Przeczytałam jednym tchem, twój końcowy komentarz bardzo mnie urzekł, masz całkowita rację, ja również czuje że Święta to czas wyjątkowy przez to ze jestem daleko od bliskich, i dodam że to całe świąteczne zamieszanie od listopada przypadło mi do gustu, wprawia mnie to w dobry nastroj i wcale nie przeszkadzają mi świąteczne piosenki na każdym kroku 😉
    Wesołych Świąt Monia

  • Piękny wpis 🙂 Wszystkiego najlepszego Moniko, zdrowych i radosnych świąt! 🙂

  • Witam 🙂 świetne wpisy! Do Tronto wybieram się w styczniu a juz się boję kanadyjskiej zimy 🙂 mam pytanie:jak długo na mieście są ozdoby świąteczne? Lecimy 17 stycznia i jestem ciekawa czy się zalapiemy na „świąteczny wystrój „. Pozdrawiam !

LEAVE A COMMENT

%d bloggers like this: