KANADYJSKIE LIFESTORY
 

10 aplikacji na telefon, które ułatwią życie w Toronto i nie tylko

Gdyby nie mój telefon komórkowy nie obudziłabym się o ludzkiej porze, nie wiedziałabym co dzieje się na świecie, nie miałabym kontaktu ze znajomymi i pewnie nie raz zgubiłabym się przemierzając ulice Toronto. Komórka weszła do mojego życia na dobre. Staram się nie zwariować i kontrolować samą siebie jeżeli chodzi o ilość czasu spędzonego we wpatrywanie się w mały, prostokątny ekran. Czasami wychodzi mi to lepiej, a czasami gorzej.

Ostatnio robiąc porządki w telefonie zdałam sobie sprawę, że jest na nim kilka aplikacji, które bardzo ułatwiają mi codzienne życie w Toronto i nie tylko. Postanowiłam zrobić małe zestawienie i polecić Wam kilka z nich. Jeżeli jesteście właścicielami telefonu z oprogramowaniem Android lub iOS i planujecie przyjechać do Toronto na dłuższą lub krótszą wizytę, to warto wziąć je pod uwagę.

Rocket Man Zacznę od TTC, czyli komunikacji miejskiej w Toronto, która dla nowo przybyłych może być lekkim zaskoczeniem. Dlaczego? Niby na pierwszy rzut oka wszystko wygląda normalnie. Jest metro, tramwaje i autobusy. Dopiero jak człowiek stanie na przystanku tramwajowym czy autobusowym, to zdaje sobie sprawę, że nie znajdzie żadnego rozkładu jazdy. Jak w takim razie wiadomo ile będziemy czekać? Metro jeździ co kilka minut i jeżeli nie ma zimy, to zazwyczaj ten rozkład jest realny. Tramwaje i autobusy jeżdżą co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Wszystko zależy od popularności danej linii. Ja osobiście nie lubię stać na przystanku jak słup soli, zwłaszcza jak na zewnątrz panuje arktyczny mróz. Wtedy z pomocą przychodzi aplikacji Rocket Man. Wystarczy kliknąć na strzałkę i aplikacja zlokalizuje gdzie jesteśmy. Za kilka sekund pokaże nam wszystkie autobusy i tramwaje, które jeżdżą w okolicy wraz z realnym czasem ich przyjazdu.
Dostępność: Android, iOS

RocketMan

The Weather Network Na drugi ogień idzie pagoda, bo to od niej niekiedy zależą nasze plany na kolejny dzień. Używam tej aplikacji od kilku lat i nie wyobrażam sobie korzystania z żadnej innej. Jeszcze nigdy, no prawie nigdy, nie czułam się oszukana przez prognozę pogody. The Weather Network pokazuje pogodę z dwutygodniowym wyprzedzeniem i z godzinnym podziałem, jeżeli chodzi o następny dzień. Kilka tygodni temu aplikacja została „podkręcona” i podaje czas kiedy zacznie lub przestanie padać deszcz. Dla mnie magia!
Dostępność: Android, iOS

TWN

Foodtrucks W Toronto można zjeść wszystko. Masz ochotę na jedzenie meksykańskie, chińskie, greckie, etiopskie? Nie ma problemu! Na pewno znajdziesz sporo miejsc w których możesz zaspokoić swoje kulinarne zachcianki. Około 60 000 osób zatrudnionych jest, w Toronto, w przemyśle gastronomicznym. Stawia to stolicę Ontario na drugim miejscu w Ameryce Północnej, jeżeli chodzi o ilość osób zatrudnionych w tej branży. Jakie miasto jest na miejscu pierwszym? Mi od razu przyszedł do głowy Nowy Jork. Ale nie! Los Angeles zajęło zaszczytną pierwszą pozycję. Od kilku lat kuchnie na kółkach stały się bardzo popularnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o szybki, tani i naprawdę dobry posiłek. Najlepszym sposobem na ich zlokalizowanie jest aplikacja Foodtrucks, która szybko pokaże nam co dobrego jest do zjedzenia obecnie w naszej okolicy.
Dostępność: Android, iOS

Food-Trucks

Urbanspoon Ta aplikacja jest przydatna wszędzie. Jeżeli chcecie zjeść coś innego niż jedzenie z kuchni na kółkach, to zajrzyjcie na Urbanspoon. W kilka sekund dowiecie się co dobrego można zjeść w okolicy, za ile oraz jaką reputację ma dane miejsce. Ja uwielbiam te, które mają ponad 95% dobrych opinii i tylko jednego $.
Dostępność: Android, iOS

Urban-Spoon

Toronto Map and Walks Jak już się najecie, napijecie to warto wybrać się na spacer, żeby spalić kilka kalorii. Dzięki Toronto Map and Walks można zaplanować spacer, tak żeby przy okazji zobaczyć miejsca, które warte są odwiedzenia. Aplikacja ta zawiera również listę atrakcji turystycznych, mapę miasta oraz listę zaplanowanych spacerów. Lubicie historię, snucie się po muzeach, a może chcecie wybrać się na zakupy? Wystarczy kliknąć jedną z opcji w menu głównym i w drogę!
Dostępność: Android, iOS

Map-and-Walks

Toronto Path Aplikację tę odkryłam niedawno, kiedy kolejny raz zagubiłam się w najdłuższym na świecie przejściu podziemnym, czyli Path. W moim przypadku nie jest to trudne, bo moja orientacja w terenie nie działa najlepiej nawet w otwartej przestrzeni. Kiedy dodamy do tego przejście podziemne, które na każdym rogu wygląda tak samo i jest długie na 28 kilometrów, to uwierzcie mi, że na samą myśl robi mi się niedobrze. Po kilku nieudanych próbach dotarcia z punktu A i B poddałam się i obiecałam sobie, że już nigdy moja noga tam nie postanie. Nawet wtedy, kiedy na dworze będzie trzaskający mróz. Po kilku tygodniach od mojego postanowienia, przypadkiem, natrafiłam na aplikację Toronto Path i nagle okazało się, że Path jest do przejścia! Twórcy aplikacji doskonale wiedzieli, że wiele osób gubi się w jego zakamarkach, ponieważ ekran główny pokazuje nam „Where am I?”. Tak bardzo brakowało mi tego przycisku kilkanaście razy! Oprócz tego można zlokalizować sklepy, a jest ich ponad 1 200 i zobaczyć dosyć przejrzystą mapę.
Dostępność: iOS

TorontoPath

See Toronto Ilość rzeczy do zrobienia i zobaczenia w Toronto jest nie do ogarnięcia. Zwłaszcza latem, kiedy każdego dnia moglibyśmy robić coś innego, w innej części miasta. Jak z tej ilości wydarzeń wybrać coś co najbardziej nas interesuje? Najlepiej zawęzić nasze poszukiwania. See Toronto sprawdzi się w tym bardzo dobrze i podpowie nam gdzie można spotkać gwiazdy ze szklanego ekranu, co zobaczymy tylko w Toronto, gdzie można zjeść posiłek z miłym widokiem czy posłuchać dobrej muzyki. Lista jest bardzo długa.
Dostępność: Android, iOS

See-Toronto

BlogTO Strona BlogTO jest dla mnie najlepszym źródłem informacji, jeżeli chodzi o to co dzieje się w mieście. Aplikację BlogTO porównałabym do aplikacji See Toronto, tylko z większą ilością informacji, które będą interesują mieszkańców miasta, a nie turystów.
Dostępność: iOS

BlogTO

Evernote Niestety należę do osób, które robią notatki wszędzie: w kalendarzu, na żółtych karteczkach, w telefonie, na kartkach, czyli gdzie popadnie i co jest akurat pod ręką. Staram się zmienić ten nawyk, ponieważ późniejsze znalezienie czegoś zajmuje mi wieki. I tak oto Norbert, widząc kolejny raz moją frustrację, pokazał mi Evernote, czyli aplikację na telefon i komputer w której mogę trzymać notatki, linki do artykułów które chcę przeczytać, zdjęcia, przypomnienia i wszystko inne co tylko przyjdzie mi do głowy.
Dostępność: Android, iOS

Evernote

CamScanner Niekiedy zrobienie zdjęcia kilkunastu kartek, które będą wyglądały jak zeskanowane dokumenty może zająć nam więcej czasu, niż chcielibyśmy na to poświęcić. Szybkim rozwiązaniem jest CamScanner, który zrobi zdjęcie, połączy dokumenty, poprawi ostrość i wyśle maila. Dzięki tej aplikacji skaner w pracy omijałam szerokim łukiem.
Dostępność: Android, iOS

Cam-Scanner

Czasy kiedy chodziło się z mapą po mieście, pytało się przechodniów o drogę przechodzą w zapomnienie. Teraz wystarczy dostęp do internetu, jedno kliknięcie i już wiemy gdzie iść na obiad, co zobaczyć wieczorem czy jak nie zgubić się w Path. Jeżeli znacie jakieś aplikacje godne polecenia, to dajcie znać w komentarzach.

TUTAJ możecie poczytać o tym jak wybrać operatora sieci komórkowej w Kanadzie.

Written by

Osiem lat temu postanowiłam zamknąć swoje, dosyć, poukładane życie w Polsce i przez rok pomieszkać w kraju który ludziom kojarzy się z zimnem, liściem klonowym i pięknymi krajobrazami. Moją przygodę z Kanadą rozpoczęłam w Edmonton, skąd po trzech tygodniach, przeniosłam się do Toronto, gdzie dalej mieszkam. Ciągle szukam nowych wrażeń i bodźców. Jestem uzależniona od podróżowania, fotografowania, a moja lista rzeczy do zrobienia rośnie z każdym dniem. Zapraszam do polubienia 6757km na facebooku i śledzenia co dzieje się w Kraju Klonowego Liścia. A dzieje się sporo! Monika

Latest comment
  • Aplikacje bardzo przydatne 🙂

LEAVE A COMMENT

%d bloggers like this: