KANADYJSKIE LIFESTORY
 

Poszukiwanie pracy w Kanadzie

Od pewnego czasu zastanawiałam się jak, w miarę przejrzysty sposób, opisać od czego zacząć poszukiwania pracy w Kanadzie. Temat jest dosyć trudny, ponieważ są różne rodzaje prac i nie każdej pracy szuka się tak samo. Cofnęłam się jednak w czasie i pomyślałam o tym o ile byłabym mądrzejsza, gdybym wiedziała o tym wszystkim wtedy, kiedy sama po raz pierwszy szukałam pracy w Kanadzie.

Doświadczenia związane z poszukiwaniem pracy są różne, w zależności od tego na jakie stanowisko aplikujemy. Często w mailach pytacie mnie czy banki pracy, których w Kanadzie jest mnóstwo, pomagają znaleźć pracę. Odpowiedź brzmi tak, ale tylko osobom, które posiadają już pozwolenie na legalną pracą w Kanadzie. Czy warto zacząć szukać pracy przed wyjazdem do Kanady? Na pewno warto rozejrzeć się jakie są oferty i zawęzić poszukiwania do prowincji w której chcemy zamieszkać. Zdecydowanie łatwiej jest rozpocząć poszukiwania pracy kiedy jesteśmy już na miejscu. Rynek pracy w Kanadzie nie jest rynkiem sprzed kilkunastu lat, ale nie oznacza to, że znalezienie pracy jest czymś nierealnym.

Na co warto zwrócić uwagę poszukując pracy w kraju klonowego liścia? Osobiście zaczęłabym od zebrania odpowiednich dokumentów. Wiele z nich możecie przygotować jeszcze przed wyjazdem, tak żeby nie tracić czasu na miejscu i od razu być gotowym na wielkie polowanie.

1. Resume, czyli kanadyjska wersja CV. Nie tylko różni się ono od polskiego CV nazwą, ale również kilkoma istotnymi faktami:

  • na resume nie należy umieszczać swojego zdjęcia i daty urodzenia. Dlaczego? W Kanadzie nikt nie chce być posądzony o to, że czyjeś resume zostało wybrane na podstawie koloru skóry czy wieku. Teoretycznie, wszyscy na starcie mają jednakowe szanse.
  • idealnie jest na początku resume opisać swoje najlepsze cechy i zawrzeć je maksymalnie w 100 słowach. Jest to krótka reklama nas samych. Warto używać przymiotników i podkreślić umiejętności, które mogą nas wyróżnić spośród innych osób.
  • na końcu resume, po opisanym doświadczeniu dobrze jest umieścić zainteresowania i osiągnięcia. Nie mówię tutaj o pisaniu zainteresowań typu: psy, koty, książki. Najważniejsze są konkrety. Jeżeli macie jakieś hobby, uwielbiacie podróżować lub robicie nie wiadomo jak szalone rzeczy, to dobrze jest je uwzględnić. Na pewno wyróżni Was to spośród tłumu i może być idealną odskocznią podczas rozmowy o pracę.
  • resume powinno mieć maksymalnie dwie strony.2. Wolontariaty, staże, Kanadyjczycy je wprost uwielbiają. Jeżeli kiedykolwiek pracowaliście jako wolontariusz, albo odbyliście staż, to na pewno warto to umieścić na resume.3. Cover Letter, czyli polski list motywacyjny. W Polsce ani razu nie napisałam listu motywacyjnego i z tego co się orientuję nie jest on aż tak wymagany. Byłam zdziwiona kiedy okazało się, że w Kanadzie jest on traktowany prawie na równi z resume. Cover letter powinien w kolejności zawierać:
    – dane kontaktowe
    – powitanie
    – informacje dlaczego jesteśmy odpowiednimi kandydatami na dane stanowisko, zakończenie i podpis.4. Pisemne referencje, dalej są na porządku dziennym. Najlepiej jest posiadać referencje od dwóch / trzech ostatnich pracodawców lub z trzech ostatnich lat drogi zawodowej. Co powinny zawierać referencje? Oczywiście dobrą opinię o nas jako pracownikach, informacje kontaktowe do osoby, która je napisała (telefon, email) oraz stanowisko tej osoby. Nie powinniście być również zdziwieni, jeżeli Wasz przyszły pracodawca skontaktuje się z poprzednim pracodawcą, w celu potwierdzenia Waszych umiejętności.

    5. LinkedIn, sieci społeczniościowe zawładnęły też rynkiem pracy. Na pewno poszukując pracy w Kanadzie należy mieć anglojęzyczny profil na Linkdin. Idealnie jest mieć przynajmniej 2-3 referencje napisane przez poprzednich współpracowników lub zwierzchników. Wszystko to wzmacnia naszą wiarygodność na rynku pracy.

    To tyle na początek. A teraz kilka informacji, które pomogą Wam stworzyć sobie wizerunek kanadyjskiego rynku pracy:

  • wszystkie dyplomy z polskich uczelni są w Kanadzie nieważne. W zależności od zawodu można je oczywiście nostryfikować. Nie oznacza to, że na resume nie należy umieszczać informacji o ukończonych studiach.
  • minimalna stawka godzinowa w Ontario wynosi $11. Jest to kwota przed podatkiem. Jeżeli dochody nie przekraczają $44,701 wówczas odciągane jest 15% podatku. TUTAJ znajdziecie tabelę z minimalnymi stawkami godzinowymi w każdej z prowincji, a TUTAJ ile trzeba zapłacić podatku w zależności od zarobionej kwoty.
  • Średni roczny przychód netto na gospodarstwo domowe w Ontario wynosi $70 400 (rok 2011). Jeżeli ktoś lubi statystyki i inne cyferki, to warto zajrzeć na stronę rządową, gdzie znajdziecie więcej informacji.
  • jeżeli myślicie o robieniu testów językowych, które będą potwierdzały Waszą znajomość języka, to dajcie sobie spokój. Nie dotyczy, to osób, które będą chciały, na przykład, studiować w Kanadzie. Większość pracodawców kanadyjskich nawet nie ma pojęcia co to jest TOEFL czy IELTS. Najważniejsze jest porozumiewanie się, a nie zdane testy.
  • kanadyjskie doświadczenie. Jak posiadać kanadyjskie doświadczenie, kiedy po raz pierwszy przyjeżdżamy do Kanady? Dlaczego kanadyjskie doświadczenie jest ważne dla niektórych pracodawców? Wszystko wynika z różnic kulturowych. Kanada jest krajem w którym pracuje wielu emigrantów, którzy wywodzą się z różnych kultur pracy. Na pewno plusem jest posiadanie doświadczenia z innego kraju anglojęzycznego: Irlandii, Wielkiej Brytanii, Australii. Dla przyszłego pracodawcy oznaczać, to będzie, że pracowaliście już w podobnym środowisku. Jeżeli po po kilkunastu tygodniach poszukiwań pracy w Kanadzie zderzamy się ze ścianą, to dobrze jest zastanowić się czy nie próbujemy wejść na za wysokie schody. Niekiedy warto wziąć mniej płatną pracę i odbyć w tym czasie wolontariat, który będzie miał podobny profil do firm, które są w naszym kręgu zainteresowań.
  • co to takiego ten wolontariat? W Kanadzie prac wolontaryjnych jest mnóstwo. Można pracować jako wolontariusz w księgowości, w organizacjach non – profit czy w szpitalach. Pracując jako wolontariusz zostaniemy „zatrudnieni” na 8 godzin w tygodniu, albo na czas trwania danego projektu.Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia wszystkim osobom, które zdecydują się na szukanie pracy w Kanadzie. Prawda jest taka, że nigdy nie jest to proste zajęcie, ale jeżeli mamy odpowiednie kwalifikacje, wiedzę, umiejętności i znajomość języka na poziomie wymaganym do wykonywania zawodu, to na pewno prędzej czy później znajdzie się pracodawca, który to doceni. Pamiętajcie też, że liczba „followersów” poświadczy Wasze umiejętności przywódcze!;)Jeżeli macie dodatkowe pytania, albo zapomniałam czegoś dodać to piszcie śmiało w komentarzach.Przydatne linki:
    Program, który jest świetnym narzędziem do stworzenia resume
    Informacje co dokładnie należy zawrzeć w liście motywacyjnym
    6 rzeczy, które powinny zostać zawarte w idealnym resume
    Informacje o wolontariatach
    Wyszukiwarki prac:
    Indeed
    Workopolis
    Job Bank
Written by

Osiem lat temu postanowiłam zamknąć swoje, dosyć, poukładane życie w Polsce i przez rok pomieszkać w kraju który ludziom kojarzy się z zimnem, liściem klonowym i pięknymi krajobrazami. Moją przygodę z Kanadą rozpoczęłam w Edmonton, skąd po trzech tygodniach, przeniosłam się do Toronto, gdzie dalej mieszkam. Ciągle szukam nowych wrażeń i bodźców. Jestem uzależniona od podróżowania, fotografowania, a moja lista rzeczy do zrobienia rośnie z każdym dniem. Zapraszam do polubienia 6757km na facebooku i śledzenia co dzieje się w Kraju Klonowego Liścia. A dzieje się sporo! Monika

Latest comments
  • Dobre wskazówki, bardziej optymistyczne niż to, co na ogół można wyczytać na temat pracy w Kanadzie. Czyli jest szansa…:)

  • dzięki za porady 🙂 może coś z tego wyjdzie jak już dotrę do Kanady, choć ja i tak celuje w restauracje, bo jednak moją pasją jest wszelako pojęta gastronomia 🙂 która niestety nie da mi stałego pobytu w Kanadzie.

  • Patrząc na zamieszczony 'cartoon,’ przypomniał mi się podobny, jedynie napis był inny:

    „Work experience? I’ve had 15 different jobs this year alone!”

    A swoją drogą to poszukiwanie pracy to jest 'full time job’!

    Pomyślności w Nowym Roku,

    Jacek

  • Monika,
    dziękuję za tę notkę! W czerwcu wracam do Kanady, właśnie na IEC, z ubiegłorocznego rozdania i w końcu ktoś zmotywował mnie, żeby zwrócić się do mojej (byłej na szczęście!) korpo po referencje 🙂

    Czytam Twojego bloga od bardzo dawna, uwielbiam zdjęcia, notki i z całego serca trzymam kciuki za Twój fotograficzny biznes! Pozdrawiam ciepło 🙂

  • Monika..plis,doradź gdzie i na jakich stronach szukać ofert pracy w kanadzie na stanowisko operator koparki …Bede wdzięczny za odpowiedz 🙂

  • hej Kochana a czy bedac na IEC w dobrej restauracji badz kawiarni mozna dostac pozniej kontrakt Lmo? Mieszkam w uk juz 2 lata i pracuje jako baristka planuje sie przeniesc 🙂 pozdrawiam

  • Twój blog spadł mi z nieba 🙂 Powoli planuję rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu właśnie w Kanadzie i Twoje notki bardzo mi pomagają w rozwianiu wielu wątpliwości. Mam pytanie co do tych wolontariatów – myślisz, że wolontariat w polskim schronisku w takim resume przyda się do czegoś? Jestem technikiem weterynarii i inżynierem zootechniki, więc pracy w Kanadzie będę szukać na pewno w sektorze „zwierzęcym” ale nie chciałabym wypalić z czymś bezsensownym… Pozdrawiam !

  • Witam, mam pytanie odnośnie tych testów językowych. Ostatnio czytałam o wizach do Kanady i o ile dobrze pamiętam, jednym z głównych warunków przy składaniu dokumentów na wizę był właśnie wynik tego egzaminu. Jak w końcu jest? 😉

  • Hey I ja czytam od jakiegos czasu bloga i inne blogi i YT i wszystko 😉 i byłabym wdzieczna gdybys mogła powiedzieć ile bardzo mniej-wiecej moze zajac szukanie pracy w marketingu? Mam jakies 10 lat doswiadczenia – znane korpo, stanowiska managerskie. Of kors licze sie z tym ze bede musiala zaczac od juniora lub specjalisty 😉

      • dziekuje 🙂 bede dawala znac – na razie ogarniam zdrowie i w maju ruszam szukac 😉

  • Czesc,
    Mnie natomiast zmartwiła informacja na temat „nie do konca” uznawania tytułu na studiach… Jeżeli nie byłby to dla Ciebie problem to prosiłbym o odpowiedź w mojej sprawie.

    Aktualnie koncze studia II stopnia na Politechnice Slaskiej na kierunku „civil engineering”. Doswiadczenia w projektowaniu jak i pracy na budowach mam parę lat…
    Od jakiegoś już czasu rozmyslam nad pracą w Kanadzie z kilku przyczyn… 🙂
    Na dodatek jeden z moich prowadzących, ktory pracował na paru kontraktach w Kanadzie podczas inwestycji budowlanych twierdzi ze polskie uczelnie (w tym przypadku mam na mysli politechniki) sa pozytywnie poważane przez pracodawcow kanadyjskich. Podobno nasi inżynierowie są jak najbardziej doceniani w Kanadzie a ich tytuły są brane pod uwagę…

    Ps. Oczywiscie jest to tylko moja opinia oparta na przemysleniach i informacjach osób z mojego otoczenia… 🙂

  • Czesc Monika mam pytanie czy musze posiadac work permit zanim wyjade do kanady czy moge go tam zalatwic na miestu < i czy trudno jest w polsce zalatwic ten work prmit ?

    • Jadac do pracy w Kanadzie musisz miec PRZED wyjazdem LMIA od pracodawcy kanadyjskiego.Jak masz pracodawce z LMIA dla Ciebie to Work Permit czyli wize pracownicza dostaniesz w emigracyjnym na pierwszym kanadyjskim lotnisku gdzie wyladujesz.Trzeba za nia zapłacic gotówka CAD 150.

  • Czesc,
    Mysle o przeprowadzce do Kanady w najblizszym czasie. Moglabys mi podpowiedziec od czego zaczac ? Mam siostre w Kanadzie, zatrzymam sie u niej.Od czego zaczac po przylocie? Chodzi mi o sprawy typu wiza,pozwolenie na prace? Mysle o dluzszym pobycie ,czyli International Experience Canada o ktorym wspominalas jest tylko na rok? W moim przypadku raczej Express Entry, jezeli tak od czego zaczac? A moze Family Class byloby dla mnie odpowiednie,jezeli mam rodzine w Kanadzie ?Mam jeszcze jedno pytanie: chcialabym wziasc mojego psa ze soba do Kanady, czy wiesz moze jakie formalnosci sa wymagane jezeli chcemy przewiezc zwierzaka?Mam tez prosbe do Jane,ktora pisala wczesniej w tym watku.Czy moglabys mi udzielic jakis porad jak mam zorganizowac podroz dla psa, zeby bylo najlepiej dla zwierzecia.To jej pierwsza podroz samolotem, ja tez sie bardzo stresuje.
    Dzieki.

  • Hej Monika.Przyjechałam do Kanady do chłopaka,niestety jestem na wizie turystycznej,z tego co wiem moje studia są tutaj nie ważne.Chciała bym podjąć pracę,ale z tego co pisałaś jest to nieosiągalne na wizie turystycznej.Więc, tu kieruję moje pytanie.Skoro moje papiery się nie liczą, to tak jakbym nie miała nic,przeszukuję ofert pracy ale potrzebują ludzi z kwalfikacjami, a skoro tak to nie mam możliwości żeby taką ofertę uzyskać.Siedzę już 2 miesiące w Kanadzie i jestem mega zdołowana,bo chciała bym podjąć pracę i próbować sił w staraniu się o nostryfikację papierów,ale to są tylko założenia, bo jak mam tego dokonać??Obawiam się scenariusza, powrotu do Polski;//

  • Hej Monika, International Experience Canada, to jest dobry program czytałam o tym.Z tym że ja już jestem tu od marca,dostałam wizę turystyczną do września, więc mogła bym się z tym nie wyrobić.A jeśli chodzi o exspres entry, to raczej odpada, bo mimo ze mam wykształcenie fizjoterapeuty to jest ono tu nie uznawane,a z moim angielskim jest średnio na jeża;///,chyba w tej sytuacji jestem na przegranej pozycji;//

  • Dzien dobry Pani Moniko mam kilka pytan zwiazanych z mozliwoscia wyjazdu do Kanady czy mozna napisac do Pani na podany powyzej email? Pozdrawiam

  • Hej
    Na wstepie- zdjęcie mnie powaliło 🙂
    Byłam kilka lat temu w Kanadzie w Brampton, od pierwszej chwili pokochałam to miejsce. Mieszkam obecnie w UK ale bardzo, bardzo chce się wynieśc do Kanady. Jestem care assistant a ponad dwuletnim doświadczeniem, moim problemem jest wiek- skończe 50 lat, dzięki za linki popatrze na nie chetnie

  • Blog rewelacja!!!! Wyciągam jak uzależniony kreski do nosa. (przepraszam za porównanie)

  • Witam, szukam pracy w Kanadzie jako operator sprzętu ciężkiego, ładowarka. Czy bez znajomości języka mam szanse?

  • Hej, moze wiesz jak znaleść pracodawcę który zatrudni mnie na wizę pracownicza jako kierowca Trucka ?

  • Witaj Moniko.
    Mam prosbe jak najlepiej zalatwic Vise o prace.
    Mieszkam we Wloszech i od 23 lat prowadze firme budowlana.
    Jednak nastapil tu crach na rynku pracy.Postanowilem wyjechac do Canady
    Probowac na miejscu w Canadzie, czy tu we Wloszech.
    Dziekuje.,

LEAVE A COMMENT

%d bloggers like this: