KANADYJSKIE LIFESTORY
 

7 powodów odrzucenia wniosków o pobyt stały

Kiedy przychodzi do załatwiania spraw urzędowych zamieram. Od razu boli mnie głowa, mam sucho w gardle i jedną myśl, która kołacze się po głowie: bądź miła. A co jeżeli nie spotykamy się twarzą w twarz z urzędnikiem i nie możemy porozmawiać jak człowiek z człowiekiem? Co kiedy stos wypełnionych papierów ma decydować o naszym dalszym byciu, albo nie byciu w danym kraju?
Ktoś kto wypełniał wszystkie formularze wymagane do starania się o pobyt stały wie co mam na myśli. Oprócz tego, że ilość przepisów jest przytłaczająca, to jeszcze trzeba wypełniać mnóstwo papierów i udowodnić w nich, że nie jest się wielbłądem. Po wysłaniu dokumentów zawsze przychodzą do głowy myśli czy wszystko zostało wypełnione poprawnie i czy aby na pewno wszystkie wymagane dokumenty zostały dołączone. O błąd naprawdę nie jest trudno. W momencie jego popełnienia nie ma co liczyć na łaskę urzędów.

Przeglądając dzisiaj internet znalazłam ciekawy artykuł podający 7 najczęstszych powodów odrzucenia wniosków o kanadyjski pobyt stały. Kilka z nich przebiegało mi przez myśl, kiedy mijał kolejny tydzień ciszy. Jak myślicie, co znalazło się na liście?

1. Różnej maści błędy przy wypełnianiu formularzy, czyli niezrozumienie pytania lub niezrozumienie instrukcji. Błędy te mogą być potraktowane przez urząd jako podawanie nieprawdziwych informacji i wniosek może nie tylko zostać odrzucony, ale również wnioskodawca może mieć zakaz starania się o pobyt stały przez dwa lata (pięć lat w przypadku aplikacji w Quebecu)

2. Wszystkie osoby, które starają się o pobyt stały muszą wykonać testy medyczne. Testy te wykonywane są przez lekarzy wskazanych przez CIC, czyli Citizenship and Immigration Canada. Ja dla przykładu swoje testy wykonywałam w Warszawie, gdzie było dwóch lekarzy wskazanych przez CIC. Jak mnie pamięć nie myli musiałam wykonać prześwietlenie klatki piersiowej, testy na wirusa HIV, ogólne badanie krwi, moczu oraz wzroku. Dodatkowo miałam krótki wywiad przeprowadzony przez lekarza. Jaki jest cel takich badań? Oczywiście, Kanada nie chce brać sobie na głowę osób przewlekle chorych. Kandydaci do pobytu stałego, którzy potrzebują leków na cukrzycę, wirusowe zapalenie wątroby typu A, mogą być uważani jako obciążenie dla kanadyjskiej służby zdrowia.

TUTAJ można poczytać więcej o badaniach, a TUTAJ znaleźć lekarza, który takie badanie przeprowadzi.

3. Jeżeli po 18 roku życia mieszkaliśmy w jakimś kraju dłużej niż 6 miesięcy, to musimy dołączyć do wniosku o pobyt stały zaświadczenie o niekaralności. Jeżeli nie byliśmy karani, to nie mamy czym się martwić. Schody zaczynają się w momencie, kiedy mamy rysy w życiorysie.

4. Spóźnienie. W niektórych przypadkach CIC narzuca terminy na złożenie konkretnych formularzy. TUTAJ możecie znaleźć więcej szczegółów. Jeżeli jakiś z terminów zostanie pominięty wtedy jest szansa, że aplikacja zostanie odrzucona. Niekiedy CIC godzi się na przedłużenie terminu, ale żeby do tego doszło trzeba podać bardzo dobry powód, ewentualnego, spóźnienia.

5. Każdy jest człowiekiem i robi błędy, urzędnicy również. Teoretycznie urzędnicy, którzy przechodzą przez stosy nadesłanych papierów przestrzegają procedur, ale zawsze jest mała szansa, że źle zinterpretują nadesłane formularze. Jeżeli jesteśmy pewni, że wina jest po stronie urzędnika i złej interpretacji przepisów zawsze możemy wynająć adwokata imigracyjnego, który może poprowadzić sprawę i wykazać błąd. Wiem, jak to pisałam, to od razu przyszło mi do głowy, że walka z urzędami jest jak walka z wiatrakami, więc ta opcja jest dla osób, które są naprawdę zdeterminowane.

6. Brak załącznika. Lista załączników wymagana przy danej aplikacji podawana jest przez CIC i jest ona ogromna. Łatwo jest popełnić błąd i zapomnieć o jednym z nich.

7. Kanada oferuje ponad 60 programów imigracyjnych. Każdy z tych programów ma inne kryteria. Niekiedy możemy aplikować w ramach większej ilości programów, a niekiedy nie spełniamy żadnych warunków, które umożliwiają nam staranie się o pobyt stały. Ważne jest, żeby dokładnie wczytać się w szczegóły i mieć 100% pewność, że dany program jest właśnie dla nas. Dobrym początkiem jest sprawdzenie w ramach którego programu możemy starać się o pobyt. Pierwszym krokiem powinno być wypełnienie formy na stronie CIC, którą znajdziesz TUTAJ.

Staranie się o pobyt stały na pewno nie należy do najłatwiejszych procesów, zwłaszcza, jeżeli chcemy poprowadzić swoje sprawy od początku do końca. Często pada pytanie: czy warto korzystać z pomocy osób trzecich, które zrobią papierkową robotę za nas? To zależy. Jeżeli naprawdę nie mamy czasu i głowy na wczytanie się we wszystkie szczegóły, które musimy znać przed rozpoczęciem całego procesu, to na pewno będzie lepiej jeżeli powierzymy to komuś kto się na tym zna. Tutaj pojawia się kolejne pytanie. Jaką mamy gwarancję, że ta osoba zna się na rzeczy? Na pewno nie ufałabym osobie nieznanej, znalezionej w internecie. Najprostszym i najbardziej rozsądnym sposobem jest dotarcie do kogoś z polecenia, wtedy mamy większą gwarancję sukcesu.

PRZYDATNE LINKI:

Informacje o badaniach medycznych

Lista lekarzy wykonujących badania

Terminy w niektórych kategoriach

Ankieta, która pomoże zadecydować w ramach którego programu możecie starać się o pobyt stały w Kanadzie.

źródło: http://www.cicnews.com/2014/10/reasons-people-refused-canadian-permanent-resident-visa-103946.html

Written by

Osiem lat temu postanowiłam zamknąć swoje, dosyć, poukładane życie w Polsce i przez rok pomieszkać w kraju który ludziom kojarzy się z zimnem, liściem klonowym i pięknymi krajobrazami. Moją przygodę z Kanadą rozpoczęłam w Edmonton, skąd po trzech tygodniach, przeniosłam się do Toronto, gdzie dalej mieszkam. Ciągle szukam nowych wrażeń i bodźców. Jestem uzależniona od podróżowania, fotografowania, a moja lista rzeczy do zrobienia rośnie z każdym dniem. Zapraszam do polubienia 6757km na facebooku i śledzenia co dzieje się w Kraju Klonowego Liścia. A dzieje się sporo! Monika

Latest comments
  • Przeczytałam to z dużym zainteresowaniem bo właśnie podjeliśmy niesamowitą decyzję w naszym życiu i będziemy próbować emigrować do Kanady. Byliśmy tam na cudownych wakacjach i postanowiliśmy się odważyc, po 16 latach w Anglii to najwyższa pora.

    • Wow, życzę powodzenia! Na pewno będzie to wielka zmiana w Waszym życiu.

  • Stały pobyt w Kanadzie? To najłatwiejsza rzecz, którą można dostać w porównaniu do krajów typu Japonia, Australia czy US. W zasadzie CIC rozdaje PR na lewo i prawo, a z Kanady robi się trochę powoli takie UK 🙂

    • Coś w tym jest o czym piszesz. Ponoć ma się to zmienić od 2015 roku, kiedy prawo emigracyjne ma zostać zaostrzone. Pożyjemy zobaczymy.

  • Niedawno podjęliśmy z mężem decyzję o emigracji do Kanady! Nie ukrywam, że łatwiej byłoby mi zlecić załatwianie formalności urzędowych jakiejś agencji.
    Trochę poszperałam w internecie i znalazłam dwie oferty.
    Chciałabym się zapytać czy jesteś w stanie polecić mi wiarygodną firmę zajmującą się sprawami emigracyjnymi?

  • Witam Panią,

    Staram się z Panią skontaktować przez email/fb niestety maila mi odrzuca. Uprzejmie proszę o sprawdzenie w wolnej chwili fb.

  • Witam :). Jestem w Kanadzie od miesiąca w ramach programu Work and travel i mam przyznany work permit na rok. Chciałam się zapytać czy jest możliwość aplikowania na stalego rezydenta? Np przez firme w której pracuję? Dodam, że to nie jest jakiś wykwalifikowany zawód. Pozdrawiam 🙂

LEAVE A COMMENT

%d bloggers like this: